јазици

На тема-icon прашање Шпион U-2

Повеќе
Пред 2 години 6 месеци # 401 by Colonelwing

Господа ,, Дали некогаш се прашувате?
Нема повеќе, еве како е да се биде!

полковникот


Пилотот на шпионски авиони U-2 живее на работ!
https://www.youtube.com/watch?v=B3ML2A1SHeo

Воздушна база на Бејл, лоцирана во Калифорнија,

е дом на U-2. Овој авион првично беше дизајниран да лета на височини на разузнавање, надзор и извидувачки мисии за време на Студената војна за да собере разузнавачки информации за непријателите. Денес, U-2S лета за поддршка на различни мисии од копнена борба до олеснување од катастрофи.

U-2S е авион со едно седиште, единечен мотор, голема надморска височина / во близина на вселенско откривање и надзор на авиони, што обезбедува сигнали, слики и електронски мерења и интелигенција за потписи, или MASINT.

Рутински прелетуван на надморска височина над нозете 70,000, пилотот U-2 мора да носи целосен костум под притисок сличен на оние што ги носат астронаутите. Карактеристиките за ракување со ниска надморска височина на авионите и опрема за слетување од типот велосипед бараат прецизни контролни влезови за време на слетувањето; видливоста нанапред е исто така ограничена заради продолжениот нос на авионот и конфигурацијата „затегната“. Втор пилот U-2 нормално ги „брка“ секое слетување во бркање со високи перформанси, помагајќи му на пилотот со обезбедување влезови за радио за надморска височина и траење на пистата. Овие карактеристики се комбинираат за да заработат U-2 широко прифатена титула како најтежок авион на светот.

Додека се на мисии, пилотите U-2 често гледаат на природна појава наречена линија на терминаторот. Тоа е линија што ги раздвојува денот и ноќта. Исто така се нарекува и „сива линија“ и „зона на самракот“. Тоа е нејасна линија поради нашата атмосфера која се наведнува сончева светлина. Овој момент „ах ха“ е убав потсетник за тоа колку сме мали кога го прегазивме работ на просторот.


U-2 Шпионски авион пилот првично подготвување + полетување и слетување
https://www.youtube.com/watch?v=dTZ8uRSuWsw

Пилот на УСАФ ќе лета авион за извидување на змеј U-2 за време на извидување мисија на необјавена локација во Југоисточна Азија. Видео вклучува: Пилот подготовка за пред летот; екипаж и авион на пистата; кокпит за време на летот; полетување и слетување; поглед од бркање автомобил.

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

  • Не е дозволено: да се создаде нова тема.
  • Не е дозволено: за да одговорите.
  • Не е дозволено: за да додадете Датотеки.
  • Не е дозволено: да ги менувате вашите пораки.
Модератори: superskullmaster
Време е да се создаде страница: 0.587 секунди
јазици