јазици

На тема-icon прашање Звук - сигнали - на B787 Како да се деактивира?

Повеќе
Пред 2 години 6 месеци - Пред 2 години 6 месеци # 475 by FlyingFranz

Hi there!
Јас само го преземав B787 Dreamliner од Ricoooo и го инсталирав.
Меѓутоа, додека летаат, пораките со аларми звучат гласно во пилотската кабина.
Не можев да најдам каде да го деактивирам.
Јас не го имаат овој проблем со други авиони. Тие само ги прикажуваат предупредувањата на екранот (долу десно.)
Секоја помош молам.
благодарение

Последно уредување: 2 години пред 6 месеци од FlyingFranz.

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 6 месеци # 476 by Gh0stRider203

Јас лично ги наоѓам корисни, но на секој свој, а? :)

Потоа повторно, има моменти кога не сум баш наклонет кон "Bitching Betty" lol :)

тоа не е тешко. само ја превземете папката за звук за тој одреден авион и уредувајте ја датотеката sound.cfg за тој авион, менувајќи го постоечкото име на името "filename = silence"

Тоа треба да го поправи, мислам ... lol не ме цитираат за тоа како никогаш не сум го обидел тоа порано.


Gh0stRider203
Американскиот ервејс VA
Сопственикот / извршниот директор

www.facebook.com/AmericanAirwaysVA
Следниве корисник (и) рече Ви благодариме: FlyingFranz

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 6 месеци # 477 by FlyingFranz

Здраво Gh0stRider203!
Ви благодариме за брзиот одговор.
Пробав ... Не е добро!
Не постои поглавје "Звучни предупредувања" во датотеката sound.cfg за овој одреден авион.
Благодарам, во секој случај. Ќе се обидам повторно со споредување на оваа датотека sound.cfg со други слични датотеки.

Следниве корисник (и) рече Ви благодариме: Gh0stRider203

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 6 месеци # 478 by Gh0stRider203

Јас всушност не го летам 787 за едноставниот факт дека не вреди да се има во ВА, во мое лично мислење. За мене, сето тоа е за правење пари, и додека 787 може да има блиску до истиот опсег како и 772LR (што го имаме), не може да носи ист број патници како што ќе видите во оваа слика. што значи помалку $ за VA.


Gh0stRider203
Американскиот ервејс VA
Сопственикот / извршниот директор

www.facebook.com/AmericanAirwaysVA

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 6 месеци # 498 by Tonny0909

Само пронајдете ги оние бранови на симобјекти / авиони / планирање / звуци и избришете ги тие. на пример "callout100.wav" итн.

Следниве корисник (и) рече Ви благодариме: FlyingFranz

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 6 месеци # 499 by FlyingFranz

Здраво Tonny0909,
Ви благодариме за одговорот.
Сепак, тоа не е звук сам по себе што е досадно, но фактот дека не може да се деактивира на овој конкретен авион. Јас немам проблем со другите авиони под FSX.
Во B787-датотеките има еден код кој ги повикува овие звучни сигнали. тоа е највознемирувачко бидејќи ако, на пример, потеклото е само малку стрмно, алармот се огласува дури и ако стапката е точна.
Сè што можев да направам е да го намалам нивото на звук во поврзаните датотеки во главната папка "Звуци" (од 10000 до 6000.)

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 1 година 3 недели # 1211 by FlankerAtRicoo

Користете ги [gpws] во авионот.cfg
Доколку нема секција [GPWS], едноставно креирајте го.

Овој дел ги раздвојува деталите за системот за предупредување на близината на земјата.

Сопственост

max_warning_height Висината под која е активирано предупредување.
sink_rate_fpm Ако авионот ја надмине оваа стапка на спуштање, се активира предупредување.
excessive_sink_rate_fpm Ако авионот ја надмине оваа стапка на потекло, се активира итно предупредување.
climbout_sink_rate_fpm Ако авионот почне да се спушта за време на полетувањето и ја надминува оваа стапка на спуштање, предупредување е
активиран.
flap_and_gear_sink_rate_fpm Ако воздухоплови слетуваат и ја надминуваат оваа стапка на спуштање без размавта или проширена брзина,
се активира предупредување.

Пример:

[GPWS]
; // Овој Diables на "не потоне", "премногу ниско-flaps", итн повик испис
Благодарение на Роб Барендрет
max_warning_height = 0
sink_rate_fpm = -9999
excessive_sink_rate_fpm = -9999
climbout_sink_rate_fpm = -9999
flap_and_gear_sink_rate_fpm = -9999

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

  • Не е дозволено: да се создаде нова тема.
  • Не е дозволено: за да одговорите.
  • Не е дозволено: за да додадете Датотеки.
  • Не е дозволено: да ги менувате вашите пораки.
Модератори: Gh0stRider203
Време е да се создаде страница: 0.218 секунди
јазици