јазици

На тема-icon прашање Реалноста ...

Повеќе
1 година 11 месеци # 792 by Dariussssss

Во последните два месеци, Европа изгуби две неверојатни авиокомпании кои беа околу повеќе од 40 години. Јас ќе бидам слободен да го кажам тоа, Ер Берлин беше мојата омилена авиокомпанија во Европа ... за жал, тие веќе не се.


Ер Берлин.

Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs, брендиран како airberlin или airberlin.com, е втора по големина авиокомпанија во Германија, по Луфтханза и седмата по големина авиокомпанија во Европа во однос на превезените патници. Одржува центри на аеродромот Берлин Тегел и Дизелдорф и служи германски градови 12, како и дестинации во Европа, Карибите и Америка.

Ер Берлин е член на сојузот „Онворлд“ и е сопственик на подружница Белар во Швајцарија, додека продажбата на австриската подружница 49% од акциите НИКИ на „Етихад ервејс“ беше објавена во декември 2016. Котирана е на берзата во Франкфурт. Етихад ервејс е најголем акционер, со зголемување на своето учество на 29.21% во 2011. Ер Берлин е со седиште во Шарлоттенбург-Вилмерсдорф, околија во Берлин.

На 15 август 2017 Ер Берлин изјави дека се пријавува за несолвентност, но летовите ќе продолжат, делумно благодарение на заемот обезбеден од германската влада.


монарх ерлајнс

„Монарх ерлајнс“, исто така познат како монарх, беше британска повелба и закажана авиокомпанија со седиште во Лутон, која управуваше со закажани летови до дестинации во Средоземното Море, Канарските Острови, Кипар, Египет, Грција, Шведска и Турција. Седиштето на авиокомпанијата беше во Лутон, со други бази во Бирмингем, Лидс / Бредфорд, Гатвик и Манчестер. Монарх беше една од најстарите авиокомпании во Велика Британија што не го смени првичното име пред да престане со работа. Имаше околу 3,000 вработени од 1 октомври 2017.

Авиокомпанијата превезе над 5.7 милиони патници за време на 2015, што претставува намалување за 19% споредено со 2014. Монарх требаше да го прими во 2018 првиот од своите 45 нови авиони „Боинг 737 MAX-8“. Овие на крајот ќе ја заменат тековната флота на авиони A320 и A321. Компанијата поседува Организација за овластување за цивилно воздухопловство на Обединетото Кралство (ЦАА) Тип А, дозволувајќи му да носи патници, товар и пошта со авиони со 20 или повеќе места.

Монарх влезе во администрација на 4: 30am на 2 октомври 2017, престана да работи со непосреден ефект, околу една година откако гласините за нејзиното непосредно уништување станаа раширени. Со веб-страницата на авиокомпанијата сега управуваат АЦВ и корпоративните и вработените работи во режија на КПМГ.

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

  • Не е дозволено: да се создаде нова тема.
  • Не е дозволено: за да одговорите.
  • Не е дозволено: за да додадете Датотеки.
  • Не е дозволено: да ги менувате вашите пораки.
Модератори: superskullmaster
Време е да се создаде страница: 0.183 секунди
јазици