јазици

На тема-icon прашање Неверојатни и херојски слетување низ историјата.

Повеќе
Пред 2 години 7 месеци - Пред 2 години 7 месеци # 307 by Dariussssss

1. Јуни 12, 1972 (Американ ерлајнс лет 96)
Капетан Брус Мекормик слета авионот безбедно откако врата на задниот товарен одеднаш прекина. Ниту еден од патниците се повредени.

2. Јуни 24, 1982 (Бритиш ервејс лет)
Капетанот Роџер Гривс избегне авион здроби по сите четири мотори неуспех предизвикани од вулканска пепел од ерупцијата на Монт Galunggung.

3. Јули 23, 1983 (Ер Канада лет 143)
Капетан Боб Пирсон искусен пилот на едрилица спаси сите 61 патници од слетување на авион по грешка гориво предизвикувајќи загуба на сите електронски моќ.

4. Април 28, 1988 (Aloha лет 243)

Пилот Роберт Schornstheimer слета авионот во 13 минути по експлозивна декомпресија откорна голем дел од покривот. Clarabelle Lansing, стјуардеса беше изметен и од неа седиште; другите патници 90 не се повредени.

5. Јуни 10, 1990 (Бритиш ервејс лет 5390)
Копилот Алистер Atchison слета авионот безбедно откако лошо опремени неуспех ветробранското стакло панел. Капитенот Тим ​​Ланкастер беше на половина пат надвор од пилотската кабина и не може физички да го контролираат авионот.

6. Јануари 17, 2008 (БА лет 38)
Пилот Џон Кукавица успеа да слета авион по ненадеен мотори неуспех предизвикани од кристали од мраз во своето гориво линии, што, пак, предизвика ограничување на протокот на гориво.

7. Јануари 15, 2009 (САД ервејс лет 1549)

Капетан Чесли Саленбергер III слета авионот безбедно на реката Хадсон по јато на Канада гуски оневозможени воздухопловот.

8. Април 13, 2010 (Cathay Пацифик лет 780)
Пилоти Малком води и Дејвид Hayho слета авионот на речиси двојно повисока препорачана брзина по неможноста да се промени удар.

9. Ноември 4, 2010 (Qantas лет)
Капетанот Ричард шампион де Crespigny A380 слета авионот по број на мотор 2 експлодира, оштетување на крило и предизвикување пожар резервоарот за гориво. Сите патници 469 на одборот дури и не се повредени.

10. Капитенот на Flybe чија рака паднал
Ние заврши на малку комична нота. Слетување во ветровит услови е малолетник непријатностите за било пилот. Тоа е еден од главните проблеми кога вашиот протетска рака само што паднале. Ова е токму она што се случи на еден Flybe капетан во 2014. Непосредно пред тачдаун "протетски екстремитети неговата стана одвоен од менгеме јаремот, лишувајќи го од контрола на авионот", изјави воздухопловни несреќи истрага филијала извештај.Не се споменати погоре, не знам зошто ...

Август 24, 2001
Има Transat лет 236 беше прекуокеански лет врзани за Лисабон, Португалија, од Торонто, Онтарио, Канада, кои се изгубиле сета моќ за време на летот над Атлантскиот Океан август 24, 2001. Ербас A330 доживеа целосна загуба на енергија поради истекување на горивото предизвикани од неправилното одржување. Капетан Роберт Piché, 48, искусен пилот на едрилица и првиот офицер Дирк де Jager, 28, полета авионот за успешна слета во Азорските Острови, заштеда на сите 306 луѓе (293 13 патници и членови на екипажот) на одборот. Повеќето од патниците на летот Канаѓаните беа во посета на Европа и португалски иселениците се враќаат во посета на семејството во Португалија. Во врска со 19 минути, Piché и де Jager полета нивниот авион се без електрична енергија во некои 120 километри (75 милји), подалеку од било која патнички авион во историјата. Претходниот рекорд исто така, беше поставено канадските пилоти, за време на злогласниот 1983 Gimli планер инцидент


Може 24, 1988
TACA лет 110 беше меѓународен лет закажани авиокомпанија управувана од TACA ерлајнс, кој патувал од Белизе во Њу Орлеанс. Во мај 24, 1988, Боинг-737 300 ја загуби власта во двата мотори, но нејзините пилоти направи успешен deadstick слетување на трева насипот, со никој бродот одржување на повеќе од помали повреди. Капетанот на летот, Карлос Dardano на Ел Салвадор, го загуби едно око за да вкрстен оган на мал лет во Ел Салвадор, кој беше во процес на граѓанската војна во тоа време.

Извор: Aviators, Википедија

Последно уредување: 2 години пред 7 месеци од Dariussssss.

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 7 месеци - Пред 2 години 7 месеци # 309 by Colonelwing

Да не се направи голема приказна од оваа ,, КПТ Роберт Piché од Ада-Transat јас го знам лична определба.
Ние сме од истата студија летање години. А реално отече дечко, ако треба да се сретне со него во иднина
а земајќи лет на Ер-Transat.

Да ,, мал свет, ако може да се каже ... воздухопловство е мал светот!


Август 24, 2001
Има Transat лет 236 беше прекуокеански лет врзани за Лисабон, Португалија, од Торонто, Онтарио, Канада, кои се изгубиле сета моќ за време на летот над Атлантскиот Океан август 24, 2001. Ербас A330 доживеа целосна загуба на енергија поради истекување на горивото предизвикани од неправилното одржување. Капетан Роберт Piché, 48, искусен пилот на едрилица и првиот офицер Дирк де Jager, 28, полета авионот за успешна слета во Азорските Острови, заштеда на сите 306 луѓе (293 13 патници и членови на екипажот) на одборот. Повеќето од патниците на летот Канаѓаните беа во посета на Европа и португалски иселениците се враќаат во посета на семејството во Португалија. Во врска со 19 минути, Piché и де Jager полета нивниот авион се без електрична енергија во некои 120 километри (75 милји), подалеку од било која патнички авион во историјата. Претходниот рекорд исто така, беше поставено канадските пилоти, за време на злогласниот 1983 Gimli планер инцидент

Авионската несреќа истраги летање на Испразни воздух Transat 236
Ова е од официјални докази и кокпит снимки
https://www.youtube.com/watch?v=zqXFwQ6dRh0


Тие, исто така, произведува филмот за неговиот живот и лет AirTransat 236.
Уживајте де филм на вистинската приказна база.


Piché Entre Ciel и Terre
ОН филм qui Illustre la vie du командантот де Bord du вол AirTransat 236, Роберт piché.
https://www.youtube.com/watch?v=pPI1fJ3UunY

Последно уредување: 2 години пред 7 месеци од Colonelwing.

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 7 месеци # 311 by Dariussssss

Јас веројатно ќе се преименува оваа тема во '' Неверојатни слетувања '', причина имам уште една да се додаде:

Јануари 16, 2002
Гаруда Индонезија лет 421 беше закажана домашниот лет управувана од страна на индонезискиот авиопревозник Гаруда Индонезија патувајќи 625 километри (388 mi) од Ampenan да Јогјакарта. Во јануари 16, 2002, летот се соочил со сериозни Грмотевици активност за време на пристап до неговата дестинација, доживеа flameout во двата мотори, и слетал во плитка река, што резултира со еден смртен случај и неколку повредени. Како авионот се спушти низ долниот слој на облаци на околу 8,000 стапки (2,400 м), на пилотите видов Bengawan реката Соло и одлучи да се обиде да ров во реката со клапи и опрема повлечена. Постапката на ров беше успешна, оставајќи авионот наталожено на стомакот во плитката вода, со трупот на авионот, крила и контрола површини главно непроменети. Немаше оган.

Colonelwing, ако го видам повторно, кажете му дека е се здобија со вентилатор тука. Она што го правеше тоа, ме инспирираше да се заборави за тоа што значи да се откаже. И да, навистина мал свет.

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

Повеќе
Пред 2 години 7 месеци - Пред 2 години 7 месеци # 313 by Colonelwing

Јас ќе Дејвид ,,,
Никогаш не се откажат или да рацете надолу ,, секој проблем или задача како и секогаш решение ,, сеќавам тоа!

Вашиот прави добра работа тука @ Rikoooo ,, Се сеќавам тоа!

Последно уредување: 2 години пред 7 месеци од Colonelwing.

Ве молиме Логирај Се or Направи сметка да се приклучат на разговор.

  • Не е дозволено: да се создаде нова тема.
  • Не е дозволено: за да одговорите.
  • Не е дозволено: за да додадете Датотеки.
  • Не е дозволено: да ги менувате вашите пораки.
Модератори: superskullmaster
Време е да се создаде страница: 0.234 секунди
јазици