јазици

Bombardier Canadair CL-215 FSX & P3D

ИНФОРМАЦИИ

Освежено на 18 / 03 / 2018: Сега 100% е компатибилен со Prepar3D v4, мајчин FSX модел, нови текстури, нова редефиниција на датотеката Aircraft.cfg, помали грешки.

Освежено на 01 / 10 / 2012: Во оваа нова верзија моделот 3D беше креиран со FSDS 3.51 и компајлиран со Makemdl за FSX а сега има комплетен збир на детални анимации, виртуелен пилотски кабина со анимирани држела, педали и глава на цилиндер, врата со скалила, аспирации од аспиратори со аспирации анимирани со чад. Облечен Виртуелен кокпит.
За верзија компатибилна со FS2004 Кликни тука

Bombardier Canadair CL-215 со текстури на 12 кои ги претставуваат секој од следните оператори: Француска цивилна заштита F-ZBBV во две варијанти, Грција, Кралската тајландска морнарица, Италија SOREM, Шпанија CEGISA, Њуфаундленд и Лабрадор, Конифер-Квебек, Бафало Ервејс, Сила 431-03 SAR, Шпанија воздухопловни сили 432-14, провинција Манитоба - 250 и други текстури се достапни на интернет. Вклучени со виртуелен пилотски кабина, 2d панел, персонализирани звуци и мерачи, референци, листи за проверка. и клучна листа, операција на депонија со вода.

МНОГУ ВАЖНО да се сеќавате да го прилагодите вкупното оптоварување на горивото за да го задржите под MTOW за полетување со земја или вода. Тие се дадени подолу или во делот за изведба на датотеката Aircraft.cfg. Не ги коригира тие вредности, тешко би било да се полета од пистата со прекумерна тежина и невозможно да се полета или дури да се движат кога лебдат во водата.

Користете го панелот 2d "CONTROL CONTROL" (D) за управување со вашите депонии за вода.

MTOW: 43,500 lbs земја, 37,700 lb вода.
MLW: 34,400 lbs, земја или вода.

Појдовна моќност: 2,100 HP.
Макс континуирано напојување: 1,900 HP.
Max Cruise Speed: 160 KTAS во 10,000 ft.
Брзината на крстарење со голем опсег: 145 KTAS на 10,000 ft.
Брзина на застапеноста на MTOW: 75 KIAS со 15 deg клапи.
Брзина на застојот на 34,400 lb: 63 KIAS со 25 deg клапи.
Макс Оп Височина: 20,000 ft.
Почетна искачување: 1,000 fpm.
Фери опсег: 1,520 ми со 1,100 lb носивост.
Вода носивост: 1,410 gal US.
Капацитет на гориво: 1266 imp-gal во идентични горивни ќелии на мочниот меур тип 16.

Технички податоци и перформанси се добиени од официјални податоци.

Canadair CL-215 е првиот авион дизајниран како вода-самоубиец за противпожарна заштита. Тоа е најпознатиот авион од ваков тип, до тој степен што во Франција, Канадер стана синоним за авион за водена бомба. CL-215 беше дизајниран во Канада од Canadair (во моментов Bombardier Aerospace) и произведени 125 копии помеѓу 1966 и 1989, извезени во десетина земји. (извор Википедија)


2d панел3DVC панелcl215 C FAYNcl215 C FTUVcl215 C FTUV 1cl215 Conifaircl215 F ZBBV 1CL215 F ZBBV 1cl215 лебдатCL215 Грцијаcl215 Грција 1cl215 ИталијаCL215 Италија 1CL215 Royal ThaiCL215 Royal Thai 1
ИНФОРМАЦИИ


Последно освежено

-30 08 2019-MiG-23 Flogger FSX  &  P3D
--------
-26 08 2019-Дасол Сокол 20E FSX  &  P3D
--------
-23 08 2019-Bombardier Global Express XRS FSX  &
--------
-22 08 2019-Антонов Ан-Хнукс FSX  &  P3D
--------
-22 08 2019-Антонов АН-225 вселенска шатл FSX  &
--------


јазици