јазици

Fouga Мајстор CM170 v1.1 FS2004

ИНФОРМАЦИИ

на FSX компатибилна варијанта Кликни тука

На Fouga Мајстор CM170 е претставен во 3 верзии:
- На "пониски сериски броеви" верзија (CFN ° 62)
- "Повисоките сериски броеви" верзија (CFN ° 412), со извонреден "мустаќи" (VOR антени). Оваа варијанта вклучуваат "двојна контрола" (DC) модел кој може да биде тестиран од задното седиште.
- На "Patrouille де Франс" (PAF) верзија, во неговата шема 1966 боја.

Како поедноставување, сите модели користат MarboreVI мотори, така што тие имаат исти перформанси. Всушност, толку е помала сериски број авиони се опремени со помалку моќни мотори (MarboreII). Покрај тоа, некои разлики помеѓу вистински авион и модели се intoduced да се направи неговата употреба полесно за виртуелен пилот:

- На запчаник носот е управувана додека вистинската Fouga беше управувано на земјата whith прсти сопирачки
- GPS, на DME и автоматски пилот се воведени во моделот
- Неколку дополнителни светла се поставени на табла за да се олесни виртуелен летање (клапи, слетување,
airbrakes)

Вклучува целосна документација на англиски јазик!

историја:

На Fouga CM170 Мајстор е на две-место, со два мотори воен авион тренер на авиони. Тоа беше развиена од соработката помеѓу г-ѓа Роберт Кастело и Пјер Mauboussin, француски ingeniors на Fouga компанија, за воздухопловни конструкции, и г-дин Џозеф Szydlowski, основач Turbomeca компанијата, за млазни мотори.

Првиот лет се случија на јули 1952 23 со Леон Bourrieau како тест пилот. Таа беше избрана меѓу 24 други aicrafts претставен на OTAN консултативна група за обука за летање. Производството започна во 1956 во Франција (сукцесивно Fouga компанијата, а потоа на воздухот Fouga и со Потез, која конечно стана дел ofAerospatiale) и, исто така, од страна на неколку земји (Германија, Финска, Израел....). На крајот на шеесеттите години, околу илјада авиони се произведени.

Француската воздухопловни сили е главниот корисник на Fouga Мајстор помеѓу 1956 1996 и со околу 400 авиони и два милиони fhight часа. Триесет и авиони на поморски верзија, наречена Fouga Зефир CM175, биле изградени за француската морнарица. До 12000 pilotes беа обучени со Fouga Мајстор целиот свет. Неколку акробатски тимови го користеле Fouga Мајстор, особено Французите патрола "Patrouille де Франс" (PAF) и помеѓу 1964 1980.

Општи карактеристики:

Особеност на воздухопловни конструкции вклучуваат 110 ° агол пеперутка опашка
Распон на крилја: 12,15 m
Lenth: 10,06 m
Висина: 2,80 m

Marbore VI мотори верзија (првата авиони имале Marbore II мотори со пониски перформанси):

Соблечи максимална маса: 2900 кг
Максимална потенцијал (височина): 480daN (x2)
Максимална вртежи: 21500 вртежи во минута
Максимална брзина: 400 KTS
Максимална Мах: 0.82

(5ource: Англиски документација вклучени во преземање)

Модели: Андре олтарот
2D панели и мерачи: Жан-Пјер Лангер
динамика на летање: Жан-Пјер Буржоаските
прилагодувања земјата: Benoit Дјуб
Текстури: Марк Hardouin
Fouga PAF на островот CORSE (FranceVFR sceney)
http://restauravia.com/
Технички советник: Анри Guyot (инструктор пилот поранешен Fouga Мајстор е)
ИНФОРМАЦИИ


Последно освежено

-30 08 2019-MiG-23 Flogger FSX  &  P3D
--------
-26 08 2019-Дасол Сокол 20E FSX  &  P3D
--------
-23 08 2019-Bombardier Global Express XRS FSX  &
--------
-22 08 2019-Антонов Ан-Хнукс FSX  &  P3D
--------
-22 08 2019-Антонов АН-225 вселенска шатл FSX  &
--------


јазици