јазици

Блох 220 Restauravia v1.1 FS2004

ИНФОРМАЦИИ

Врвен францускиот авион со висок квалитет, вклучувајќи снимање виртуелни и 2D пилотската кабина.

се вклучени две liveries: Ер Франс и военото воздухопловство

историја:

На Блох MB.220 бил француски двомоторен авион превоз на патници изградена од страна на Сосиете des Avions Марсел Блох во текот на 1930s.

На MB220 беше сите-метал ниско крило конзола monoplane. Тоа беше напојува со две радијални мотори Gnome-Рон и имаше стигнале опрема за слетување. Нормално екипажот имаше четири години, со простор за патниците 16, со осум седишта секоја страна на централниот кораб. Прототипот прв пат полета во декември 1935, и беше проследено со 16 производство на авиони. Најмалку пет примери преживеа војната и се изменети како MB221 со Рајт циклонот R-1820 97-мотори.

До средината на 1938, типот беше да се искористат од Ер Франс на европските патишта. Првиот сервис на видот (меѓу Париз и Лондон) беше пренесен на март 27 1938 со закажаното време на час 1 15 минути. Во текот на Втората светска војна, повеќето MB.220s се преземаат како воен транспорт, вклучувајќи ги и услуги со германски, Слободен француски и Виши француските воздухопловни сили. Ер Франс продолжи да лета авионот (како MB.221s) по војната на краток опсег европските патишта. Се продаваат четири авиони во 1949 но после година биле повлечени од употреба.
(Извор: Википедија)
ИНФОРМАЦИИ


Последно освежено

-30 08 2019-MiG-23 Flogger FSX  &  P3D
--------
-26 08 2019-Дасол Сокол 20E FSX  &  P3D
--------
-23 08 2019-Bombardier Global Express XRS FSX  &
--------
-22 08 2019-Антонов Ан-Хнукс FSX  &  P3D
--------
-22 08 2019-Антонов АН-225 вселенска шатл FSX  &
--------


јазици