јазици

Бел хеликоптер 47 FS2004

ИНФОРМАЦИИ

 • големина 22.1 MB
 • Превземања 9 053
 • Креиран -26 10 2005-
 • Променето -15 10 2012-
 • лиценца freeware надворешен
 • VC 3D Виртуелна кокпит
 • Тестирано е во ред со FS2004
 • Превземи
 • Автор: Jeanан-Мари МЕРМАЗ
Хеликоптер доаѓа со 11 repaints. Внимание, тешко да се движи!

Во 1943, Артур Јанг приклучи Бел, со цел да се развие и да се произведе хеликоптер од сопствените истражувања, модел 30 на. Овој модел се уште е остварлив, но рустикален, е произведен во два примерока и Бел набави потребните вештини. Моделот 47 Бел го направи својот прв лет декември 8, 1945, тој беше првиот масовно произведени хеликоптер за воени и цивилни корисници, а исто така прв да добие уверение за пловидбеност во САД граѓански.

САД Армијата на воздухот сили стави ред во 1947, многу год 13, H-13 ќе стане. Некои уреди се исто така се користи од страна на американската морнарица под ознака Х-1. Американската армија не остане како што се користи во голем број на уреди во мисиите за врска, набљудување и обука. Бел 47 е исто така се користи во борба за време на Корејската војна меѓу 1950 1953 и како медицинска евакуација единица.

Светлината авијација француската армија го користи десетици овие хеликоптери, особено во алжирскиот конфликт каде што некои се опремени со проектили SS11. Други, пак, се спроведени од страна на морнарицата.

Авионот бил изграден во многу верзии и под-верзии кои беше најуспешната верзија Бел 47 Г. Уредот е произведен од страна на Bell до 1974 и продолжи да се произведува под лиценца во многу други земји. Првиот Agusta-Бел 47 произведени во Италија полета за прв пат во 1954, тој, исто така, е во продукција на Кавасаки во Јапонија и во Велика Британија од страна Вестленд кој го изградил 231 копии Sioux преименуван и се користи од страна на воздухот корпус на Армијата.

Уредот е произведен речиси 6000 копии ширум светот. Тоа се уште се користи од страна на многу земји, но бројот на уреди во употреба продолжува да опаѓа. Во 1998, уредот секогаш équipait вооружените сили, Колумбија, Грција, Индонезија, Италија, Лесото, Либија, Малезија, Малта, Нов Зеланд, Пакистан, Перу, Тајван, Танзанија, Турција, Уругвај и Замбија.

(Извор: Википедија)
ИНФОРМАЦИИ

 • големина 22.1 MB
 • Превземања 9 053
 • Креиран -26 10 2005-
 • Променето -15 10 2012-
 • лиценца freeware надворешен
 • VC 3D Виртуелна кокпит
 • Тестирано е во ред со FS2004
 • Превземи
 • Автор: Jeanан-Мари МЕРМАЗ

Последно освежено

-30 08 2019-MiG-23 Flogger FSX & P3D
--------
-26 08 2019-Дасол Сокол 20E FSX & P3D
--------
-23 08 2019-Bombardier Global Express XRS FSX &
--------
-22 08 2019-Антонов Ан-Хнукс FSX & P3D
--------
-22 08 2019-Антонов АН-225 вселенска шатл FSX &
--------


јазици