јазици

Fouga Zephyr CM175 v1.1 FSX

ИНФОРМАЦИИ

За FS2004 компатибилна варијанта Кликни тука

На Fouga Зефир е презентиран во две конфигурации:
- "Соло" конфигурација со еден пилот
- "Двојна контрола" конфигурација, односно со пилотите на одборот, овој модел е тестиран од задното седиште

беа воведени неколку разлики помеѓу вистински авион и овие модели
да се направи неговата употреба полесно за виртуелен пилот:

- На запчаник носот е управувана додека вистинската Fouga беше управувано на земјата со сопирачките
- GPS, на VOR / DME и автоматски пилот се воведени во двата модели
- Неколку дополнителни светла се поставени на табла за да се олесни виртуелен летање (клапи, слетување, airbrakes)

Вклучува целосна документација на англиски јазик!

историја:

Не толку познат како неговата "голема брат", авиони Fouga Мајстор, на Fouga Зефир е поморски верзија на Fouga.
На почетокот на педесеттите години, француската морнарица менаџери, во потрага национална начин за обучување на нејзините пилоти, беа многу заинтересирани од страна на програмата Fouga во тек за француските воздухопловни сили. Адаптирана верзија за спецификациите морнарица била изградена и на јули 1956 31, првиот Fouga CM170M прототип, наречен "Esquif", го направи својот прв лет. Купување на 30 авиони бил известен и испорака беше распоредени помеѓу 1959 1961 и. Ова беше една нарачка на оваа верзија на авиони, преименувана CM175 "Зефир" во согласност со други Француската морнарица авиони во ова време (Aquilon, Alize) со користење на имиња ветрови. Покрај тоа, Fouga Зефир се користи од страна на француската морнарица, главно со Foch и носителите Клемансо. Во текот на повеќе од триесет години, Зефир покажа својата сигурност и робустност квалитети под тешки услови на користење
На акробатски тим летање Zephyrwas создадена во 1961 од страна на француската морнарица

Општи карактеристики:

Особеност на воздухопловни конструкции вклучува 110 ° агол пеперутка опашка
Распон на крилја: 12,15m
Должина: 10,20m
Висина: 2,90m

Навидум многу слична на авиони Fouga Мајстор, на Зефир, сепак, се карактеризира со значајни трансформации. Во суштина:

- Конструкција засилувања
- Армирано слетување вклучувајќи посебна функција за "над-се надува" носот опрема шок апсорбер
- Лизгачки canopies да го одобрат катапулт лансирањето и слетување со отвори canopies
- Опашка кука и уреди за предавање во текот на отворањето на катапулт
- Агол на индикаторот напад (BIP) за контрола на истоварување на точни превозникот

На Fouga Зефир има два мотори Marbore II
Максимална маса да катапулт 3450 кг
Максимална потенцијал (височина) 400 daN (x2)
Максимална вртежи 22600 вртежи во минута

(5ource: Англиски документација вклучени во преземање)

Модели: Андре олтарот
2D панели и мерачи: Жан-Пјер Лангер
динамика на летање: Жан-Пјер Буржоаските
прилагодувања земјата: Benoit Дјуб
Текстури: Марк Hardouin
http://restauravia.com/
Технички советник: Клод Marie (поранешен Fouga Зефир инструктор пилот)
ИНФОРМАЦИИ


Последно освежено

-30 08 2019-MiG-23 Flogger FSX  &  P3D
--------
-26 08 2019-Дасол Сокол 20E FSX  &  P3D
--------
-23 08 2019-Bombardier Global Express XRS FSX  &
--------
-22 08 2019-Антонов Ан-Хнукс FSX  &  P3D
--------
-22 08 2019-Антонов АН-225 вселенска шатл FSX  &
--------


јазици