јазици

Бристол Beaufighter FSX

ИНФОРМАЦИИ

Бидете свесни, само за FSX-SP2 или забрзување

Тоа е речиси уметност! Графички постои ништо да се покори и виртуелниот пилотската кабина е згодна и полни со детали. Тоа ќе го направи среќен фанови на борбите авион на Втората светска војна.
Вклучува 10 repaints, и во реално звучи специфични за овој модел кои се подобри симулација.

Бристол Тип 156 Beaufighter, често се нарекува едноставно Beau, бил британски долг дострел тешки борец измена на претходните Beaufort торпедо самоубиец дизајн Бристол авион на компанијата. Beaufighter името е кованица од зборовите "Beaufort" и "борец".

За разлика од Beaufort, на Beaufighter имаше долга кариера и се служи во речиси сите театри на војната во Втората светска војна, како ноќен борец, а потоа како борец-самоубиец и евентуално замена на Beaufort како торпедо-самоубиец. Друга варијанта е изградена во Австралија од страна на Одделот за производство на авионите (DAP) и беше познат во Австралија како ДАП Beaufighter.

Дизајн и развој

Идејата за развој борец на Beaufort беше предложено на Министерството за воздух при Бристол. Предлогот се совпадна со доцнење во развојот и производството на топ-вооружени двомоторен борец Вестленд виорот. Од "Beaufort топ борец" беше пренамена на постоечки дизајн, развој и производство може да се очекува далеку побрзо отколку со сосема нов дизајн. Соодветно на тоа, Министерството за воздух произведени Спецификација F.11 / 37 напишани околу предлог Бристол е за "привремената" летала во очекување на соодветна воведувањето на виорот. Бристол започна со изградба на прототип со преземање на дел вграден Beaufort надвор од линија за производство. Прототипот прв пат полета на јули 17 1939, малку повеќе од осум месеци по дизајн почна, веројатно се должи на употребата на голем дел од дизајн и делови на Beaufort е. Договор за 300 машини за производство веќе биле поставени две недели пред почетокот на прототип F.17 / 39 дури полета.

Во принцип, разликите меѓу Beaufort и Beaufighter беа мали. Крилја, контролните панели, стигнале опрема за слетување и назад дел од трупот на авионот биле идентични со оние на Beaufort, додека делот центарот крило беше слична, освен при одредени делови. заливот Бомбата била испуштена, а четири напред отпуштање 20 мм топови Hispano Mk III се монтирани во долниот дел од трупот област. Првично овие се хранат од 60 круг тапани, се бара операторот на радарот за промена на тапани муниција рачно - напорно и непопуларни задача, особено во текот на ноќта и додека си поигруваше со самоубиец. Како резултат на тоа, тие набрзо беа заменети со системот на ремените-извор. Топовите беа дополнети со шест .303 во (7.7 мм) Браунинг митралези во крилја (четири Десниот бок, две порта). Површините за задниот ловец и бомби aimer беа отстранети, оставајќи го само пилот на борбен-тип на кабина a. Операторот на навигатор / радар седна на задниот под мал плексиглас меур каде грбната бедем на Beaufort е бил.

Бристол Бик мотори на Beaufort не беа доволно моќни за борец и се заменува со повеќе моќни Бристол Херкулес. Екстра моќност презентирани проблеми со вибрации; во финалниот дизајн тие се монтирани на подолго, повеќе флексибилни Struts, кои се заглавени надвор од предната страна на крилата. Ова се пресели во центарот на гравитација (пси) напред, лоша работа за дизајн на авион. Тоа се пресели назад со скратување на носот, како што е потребно нема простор за бомба во aimer борец. Оваа поголем дел од трупот на авионот зад средината, и се преселил на пси повторно таму каде што треба да биде. Со cowlings моторот и елиси сега понапред од врвот на носот, Beaufighter имал карактеристично низок и набит изглед.

Производството на Beaufort во Австралија, и на многу успешна употреба на британски производи Beaufighters од страна на Кралската австралиска воздухопловните сили, доведе до Beaufighters се гради од страна на Одделот на Австралија на воздухоплови производство (DAP) од 1944 наваму. Варијантата на ДАП беше напад / торпедо-самоубиец на познат како Марк 21: промени во дизајнот се вклучени Херкулес VII или XVIII мотори и некои мали промени во вооружување.

Од страна на време Британскиот производствени линии затвори во септември 1945, 5,564 Beaufighters била изградена во Англија, Бристол и, исто така, од страна на Fairey воздухопловна компанија, (498) Министерство за авионите производство (3336) и Rootes (260).

Кога австралиската производство престана во 1946, 365 Mk.21s бил изграден.

оперативна служба

Бристол Beaufighter Мк 1 во бројот 252 ескадрила, Северна Африка

Според стандардите на борец, Beaufighter Mk.I беше прилично тежок и бавен. Тоа имаше сите-up маса од 16,000 lb (7,000 кг) и максимална брзина од само 335 километри на час (540 км / ч) во 16,800 стапки (5,000 м). Сепак ова беше сето тоа што беше на располагање во тоа време, како понатамошно производство на инаку одличен Вестленд виорот веќе бил запрен поради проблеми со производството на Ролс-Ројс Peregrine мотори.

На Beaufighter најде себе излетаат производствена линија во речиси точно исто време како и на првиот радар поставува британски Воздушните Интервенира (АИ). Со топ четири 20 mm поставен во долниот дел на трупот на авионот, носот може да се сместат на радар антени и општата Пространоста на трупот на авионот им овозможи на опрема АИ да бидат опремени лесно. Дури и се вчитани 20,000 lb (9,100 кг) дека авионот бил доволно брзо за да се фати германски бомбардери. До почетокот на 1941, тоа беше ефикасна во спротивност со Луфтвафе ноќ рации. Различните почетокот на модели на Beaufighter наскоро започнале услуги во странство, каде што неговата здравина и сигурност наскоро направија авиони популарна со екипи.

Една ноќ-борец Мк VIF се доставени до ескадрони во-ти март 1942, која е опремена со AI Марк VIII радар. Како побрзо де Хавиленд Комарец ја презеде функцијата во улога на ноќта борец во средината до крајот на 1942, потешките Beaufighters направи значаен придонес во други области како што се анти-превозот, копнениот напад и долг дострел забрана во секој голем театар на операции.

Во Медитеранот, USAAF е 414th, 415th, 416th и 417th ноќ борбените ескадрили доби 100 Beaufighters во летото 1943, постигнување на својата прва победа во јули 1943. Преку летото ескадрони спроведе и дење конвој придружба и земјата напади операции, но пред се замина одбранбени мисии следење во текот на ноќта. Иако борец Нортроп P-61 црна вдовица почнаа да пристигнуваат во декември 1944, USAAF Beaufighters продолжија да летаат ноќ операции во Италија и Франција до крајот на војната.

До есента 1943, комарци беше на располагање во доволен број за да го замени Beaufighter како примарен ноќ борец на РАФ. До крајот на војната некои 70 пилоти служи со РАФ единици стана асови додека летате Beaufighters.

во додатокот на романот KG 200 е наведена Beaufighter како да е пренесен од страна на германските тајни операции единица KG 200, во која беа тестирани, оценува, а понекогаш тајно, управувана заробени непријателот авиони за време на Втората светска војна. крајбрежните команда

1941 видам развојот на долг дострел тешки борец Beaufighter Mk.IC. Оваа нова варијанта влезе услуги во мај 1941 со одред од број 252 ескадрила работи од Малта. Авионот се покажа толку ефикасни во Медитеранот против цели превозот, авиони и земјата дека крајбрежните команда стана главен корисник на Beaufighter, на местото на сега веќе застарени Beaufort и Blenheim.

Крајбрежните команда почна да се земе испорака на до-отценети Mk.VIC во средината 1942. До крајот на 1942 Мк VICS биле опремени со торпедо носење брзина, овозможувајќи им да се носат на британскиот 18 во (457 mm) или САД 22.5 во (572 мм) торпедо надворешно. Првата успешна торпедо напади од страна на Beaufighters дојде во април 1943, со број 254 ескадрила тоне две трговски бродови надвор Норвешка.

На Херкулес Мк XVII, развој КС 1,735 (1,294 kW) во 500 стапки (150 м), беше инсталиран во Мк VIC конструкција за да се произведе ТФ Mk.X (Торпедо борец), попозната како "Torbeau". МК X стана главна производство знак на Beaufighter. варијанта на штрајкот на "Torbeau" бил назначен за Mk.XIC. Beaufighter ТФ Xs ќе го направи прецизни напади врз превозот на бран-топ висина со торпеда или "60lb" RP-3 ракети. Почетокот на модели на Мк Xs врши ASV метрички бранова должина (воздух-земја сад) радар со "рибина коска" антени врши на носот и надворешниот крилја, но тоа беше заменет во крајот 1943 од centimetric АИ Марк VIII радар сместен во "напрсток-нос" radome, овозможувајќи им на сите временски услови и ноќни напади.

Северна Коутс штрајк крило во крајбрежните команда, врз основа на РАФ Северна Коутс на брегот Линколншир, развиен тактика која комбинација големи формации на Beaufighters користење на топови и ракети за да се потисне критики додека Torbeaus нападнат на ниско ниво, со торпеда. Овие тактики се стави во пракса во средината 1943, а во 10-месечен период, 29,762 тони (27,000 тони) на превозот биле потопени. Тактика понатаму беа прифатени кога превозот се пресели од пристаништето во текот на ноќта. Северна Коутс штрајк крило дејствуваше како најголемите анти-превозот сила на Втората светска војна, и изнесува над 150,000 тони (136,100 тони) на превозот и садови 117 за губење на 120 241 Beaufighters и екипажот загинале или се водат за исчезнати. Ова е половина од вкупниот тонажа потопен од сите штрајк крила помеѓу 1942-45. Пацифик војна На Beaufighter пристигна во ескадрони во Азија и Пацификот во средината на 1942. Тоа често се вели - и покрај тоа што првично беше дел од РАФ хрумване брзо донесена од страна на британски новинар - тоа јапонски војници се осврна на Beaufighter како "шепоти смртта", наводно поради напади на авиони често не можеа да се слушнат (или видел), додека премногу доцна. Херкулес мотори Beaufighter користеше ракав вентили што недостасуваше бучни вентил опрема заеднички за кукло Клапан мотори. Ова е најочигледно во намалување на нивото на бучава во предниот дел на моторот.

Југоисточна Азија

Во азиските театар во Југоисточна Европа, на Beaufighter Мк VIF управувана од Индија на ноќта мисии против јапонски линии на комуникација во Бурма и Тајланд. Со голема брзина, напади на ниско ниво се многу ефикасни, и покрај често крволочен временските услови, и импровизирани поправка и одржување facilities.South источна Азија

Југозападниот Пацифик

Пред ДАП Beaufighters пристигна во единици Кралската австралиска воздухопловните сили во театарот југозападниот Пацифик, Бристол Beaufighter Мк ИЦ бил вработен во анти-превозот мисии.
Најпознатиот од нив е битката на Бизмарк Море во кои тие соработувале со USAAF A-20 Bostons и Б-25 Mitchells. Бр 30 ескадрила RAAF Beaufighters долета во висина на јарболот за да се обезбеди спречување на тешки оган за бранови на напад самоубијци. Јапонскиот конвој, под впечаток дека тие се под торпедо напад, направи фатална грешка тактички за претворање на нивните бродови кон Beaufighters, оставајќи ги изложи на прескокнете бомбашки напади со среден бомбардери на САД. На Beaufighters максимална штета на бродовите "анти-авион пушки, мостови и екипи за време strafing работи со нивните четири 20 mm носот топови и шест крило монтирани .303 во (7.7 мм) митралези. Осум транспорт и четири уништувачи биле потонати за губење на пет авиони, вклучувајќи и еден Beaufighter.

повоената

Од крајот на 1944, РАФ Beaufighter единици беа ангажирани во Граѓанската војна во Грција, конечно повлекува во 1946.
На Beaufighter е исто така се користи од страна на воздухопловните сили на Португалија, Турција и Доминиканската Република. Тоа беше се користи кратко од страна на израелските воздухопловни сили. извор Wikipedia

ИНФОРМАЦИИ


Последно освежено

-05 10 2019-Аустер J1 Автократ FSX  &  P3D
--------
-26 09 2019-Сухој СуперЈет SSJ-100 FSX  &  P3D
--------
-30 08 2019-MiG-23 Flogger FSX  &  P3D
--------
-26 08 2019-Дасол Сокол 20E FSX  &  P3D
--------
-23 08 2019-Bombardier Global Express XRS FSX  &
--------


јазици