јазици

Дасо Mystère IV А FSX

HOT
Големина 38.41 MB
Превземања 11 175
Created 31-07-2010 19:23:24
Changed 19-06-2012 02:43:33
лиценца freeware надворешен
Автор: Андре олтарот, RESTAURAVIA надворешен http://restauravia.com/
Превземи FSX забрзување или SP2 и FSX-Steam # Порт-над не е компатибилен P3Dv4 #3D Виртуелна кабина
За моделот компатибилен со FS2004 Кликни тука
Врвна репродукција и висок квалитет, се што е вклучено: Звуци, виртуелна пилотската кабина и модел.
Бидете сигурни да го прочитате упатството за корисник на француски јазик. Содржи 9 repaints. На Дасо Mystère IV беше 1950s Француски борбени авиони-самоубиец, првиот transonic авиони за да влезат во служба во француските воздухопловни сили.


Дизајн и развој

На Mystère IV беше еден еволутивен развој на авиони Mystère II. И покрај тоа што носи надворешна сличност со порано авион, Mystère IV е всушност нов дизајн со аеродинамичен подобрувања за суперсоничен лет. Прототипот прв пат полета на 28 1952 септември, а авионот влезе услуги во април 1953. Првиот 50 Mystere производство ИВА авиони се напојува од страна на британскиот Ролс-Ројс Tay turbojets, додека остатокот имаше францускиот вграден-Hispano Suiza Вердон 350 верзија на тој мотор.

Оперативен историја

Францускиот Mystère IV Како во Bitburg воздухопловната база (Германија), на почетокот 1960s

Израелскиот Mystère IVS видов акција за време на арапско-израелски војни и им се придружија на францускиот Mystères за Суецката криза. На јуни 8 1967, израелски авиони беа вклучени во трагична и контроверзни напад на УСС слободата.

Индија набавени 104 на овие авиони во 1957. Тоа беше се користи нашироко во индиско-пакистанските Војна на 1965. На 7 1965 септември, ескадрила Лидер Ajjamada Devayya на индиските воздухопловни сили го собориле на Ф-104 Starfighter под команда на полковник лет Амџад Кан на воздухопловните сили на Пакистан во напад врз Sargoda. Амџад успеа да постигне неколку прегледи на Mystère Devayya и веруваат дека тоа да се уништи, па тој прекина да се погледне за друга цел. Сепак, Mystère Devayya сè уште беше исправна, и тој успешно го собориле Starfigher. Devayya бил убиен или се урна кратко време потоа. Оваа битка отиде незабележано во Индија, додека таа беше подоцна откри во својата книга Битката Џон Fricker за Пакистан. Devayya беше доделена на Маха Vir Чакра постхумно 23 години по битката.

Исфрлање од употреба на воздухопловот се започне веднаш по 1965 индиско-пакистанските војна, но го видов понатамошни дејства во индиско-пакистанските Војна на 1971. Тоа беше целосно отстранети од индиските воздухопловни сили од 1973.
Дасо Mystère IV А FSX Превземи
јазици