Gjuhë

Topic-icon Pyetje Eurofighter Typhoon

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë # 388 by Colonelwing

Eurofighter Typhoon
Krenaria e aleancës së NATO-s!

https://www.youtube.com/watch?v=pnvAzSHYhJw


Eurofighter Typhoon është një binar me dy motorë, krah i krahut të kullës, luftëtar multirole. [6] Typhoon është projektuar dhe është prodhuar nga një konsorcium i tre kompanive; EADS, Alenia Aeronautica dhe BAE Systems, të cilët kryejnë shumicën e çështjeve që kanë të bëjnë me projektin përmes një kompanie të përbashkët mbajtëse, Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, e cila u formua në 7. Projekti menaxhohet nga Agjencia e NATO-s Eurofighter dhe Tornado, e cila gjithashtu vepron si klienti kryesor. [1986]

Zhvillimi i avionit në mënyrë efektive filloi në 1983 me programin Future European Fighter Aircraft, një përpjekje bashkëpunuese shumëkombëshe midis Gjermanisë, Francës, Mbretërisë së Bashkuar, Italisë dhe Spanjës. Për shkak të mosmarrëveshjeve mbi autoritetin e projektimit dhe kërkesat operacionale, Franca la konsorciumin për të zhvilluar në mënyrë të pavarur Dassault Rafale. Një aeroplan demonstrim teknologjik, Aeroporti Britanik EAP, së pari mori fluturimin në 6 Gusht 1986; prototipi i parë i Eurofighter-it finalizoi fluturimin e tij të parë në 27 Mars 1994. Emri i avionit, Typhoon, u miratua zyrtarisht në shtator 1998; kontratat e para të prodhimit u nënshkruan po atë vit.

Çështjet politike në vendet partnere në mënyrë të konsiderueshme zgjatën zhvillimin e Typhoon; fundi i papritur i Luftës së Ftohtë reduktoi kërkesën evropiane për avionë luftarakë dhe pati debat mbi koston dhe pjesën e punës së Eurofighter. Typhoon u fut në shërbimin operativ në 2003. Aktualisht, lloji ka hyrë në shërbim me Forcën Ajrore Austriake, Forcën Ajrore Italiane, Forcën Ajrore Gjermane, Forcën Ajrore Mbretërore, Forcën Ajrore Spanjolle dhe Forcën Ajrore Mbretërore Saudite. Forca Ajrore Mbretërore e Omanit gjithashtu është konfirmuar si një klient eksportues, duke e çuar totalin e prokurimit në avionë 571 që nga 2013.

Eurofighter Jagdflugzeug GmbH (Shqip: Eurofighter Fighter aircraft GmbH) është një kompani shumëkombëshe që bashkërendon projektimin, prodhimin dhe përmirësimin e Typhoon Eurofighter, duke përfshirë motorët e avionit të projektuar dhe prodhuar nga EuroJet Turbo GmbH.

[1986] Kompania është në pronësi të kompanive të mëdha hapësinore të katër vendeve partnere të Eurofighter:

46%: EADS
33% EADS Deutschland GmbH (Gjermani)
13% EADS CASA (Spanjë)
33%: BAE Systems (Mbretëria e Bashkuar)
21%: Alenia Aermacchi (Itali)

Austri
Forcat Ajrore Austriake - 15 dorëzuar [224]
Überwachungsgeschwader [225]

Gjermani
Forcat Ajrore Gjermane - urdhëruan 143, prej të cilave 100 janë dorëzuar që nga shkurti 2013. [226]
Jagdgeschwader 71 Richthofen
Jagdgeschwader 73 Steinhoff [225]
Jagdgeschwader 74 [225]
Jagdbombergeschwader 31 Boelcke [225]

Itali
Forcat Ajrore Italiane - urdhëruan 96, nga të cilat 62 janë dorëzuar që nga maji 2012, [227]
4º Stormo, Grosseto
9º Gruppo Caccia [225]
20º Gruppo Caccia OCU Trajnimi dhe vlerësimi pilot pilot taktik [225]
36º Stormo, Gioia del Colle
10º Gruppo Caccia [225]
12º Gruppo Caccia [225]
37º Stormo, Trapani
18º Gruppo Caccia [225]

Arabia Saudite
Forca Ajrore Mbretërore Saudite - 72 e porositur, prej të cilave 24 janë dorëzuar që nga prilli 2013. [228]

Spanjë
Forcat Ajrore Spanjolle - urdhëruan 73, nga të cilat 45 janë dorëzuar. [229]
Ala 11, Baza Ajrore e Seviljes-Moronit
111 Squadron Operative [230]
113 Squadron, OCU Trajnimi dhe vlerësimi pilot i taktikave [230]
Ala 14, Baza Ajrore Albacete-Los Llanos
142 Squadron Operative [230]

Mbretëria e Bashkuar
Royal Air Force - 160 urdhëroi, [citim i nevojshëm] nga të cilat 100 janë dorëzuar që nga janari 2013 [231] [232]
RAF Coningsby, Lincolnshire, Angli.
Nr. 3 Squadron RAF [225]
Nr. 11 Squadron RAF [225]
Nr. 29 Squadron RAF OCU Trajnimi dhe vlerësimi pilot i taktikave [225]
Nr. 41 Squadron Test & Evaluation Squadron RAF [233]
RAF Leuchars, Fife, Skoci.
Nr. 1 Squadron RAF [225]
Nr. 6 Squadron RAF [225]
RAF Mount Pleasant, East Falkland, Ishujt Falkland
Nr. 1435 Flight RAF (Ishujt Falkland) [225]
Njësitë e kaluara.
Nr. 17 Squadron RAF OCU Trajnimi dhe vlerësimi pilot i taktikave [234]

Oman
Forca Ajrore Mbretërore e Omanit - 12 urdhëroi. [235]

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë # 390 by JanneAir15

Ky është një avion i mirë luftarak, por më pëlqen Dassault Rafale më shumë.


Kompjuteri im: CPU: AMD Ryzen 7 1700X @ 3.9GHz | Motherboard: ASUS Kryeministri X370 Pro | RAM: G Skill Riparimet V 16GB 3200MHz @ 2933MHz | Karta grafike: ASUS GeForce GTX 1070 Dual | Ruajtja: Samsung 850 EVO 250GB SSD + Western Digital 1TB WD Blu HDD | PSU: EVGA Supernova 750 G2 750W | OS: Windows 10

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë # 391 by Colonelwing

Mirë për ju Janne!
Fluturoi produktet Dassault / FA10, FA20, FA50 në karrierën time dhe pajtoheshin se janë makina të shkëlqyera.


Eurofighter Typhoon vs Dassault Rafale.
Dy aeroplanë shumë konfuzë luftarakë për shumë njerëz. Kjo video do të tregojë dallimin mes dy aeroplanëve.

Eurofighter është bërë nga Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Spanja dhe Italia. Ku si Rafale është bërë në Francë.
Kjo video tregon aspekte të shumëfishta të të dy avionëve. Kjo do të sqarojë çdo konfuzion në lidhje me këtë aeroplan.

koloneli
Përshëndetje dhe mbajmë në Gentelmen!


Eurofighter Typhoon vs Dassault Rafale
https://www.youtube.com/watch?v=2wWkHKYcvos

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 2 javë më parë # 447 by pramodh

me të vërtetë fluturimi i tij është aq i mirë sa mund të përdoret nga të gjitha vendet dhe madje edhe në fsx/fsx se /p3d gjithashtu:)

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

  • Nuk lejohet: për të krijuar temë të re.
  • Nuk lejohet: të përgjigjeni.
  • Nuk lejohet: për të shtuar dosjet.
  • Nuk lejohet: për të redaktuar mesazhin tuaj.
Moderatorët: superskullmaster
Koha për të krijuar faqe: seconds 0.235