Gjuhë

Topic-icon Pyetje VIDEO USHTARAKE VETËM

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë # 433 by Colonelwing

Dita e mbarë Gentelmen,, keni një vend!

Unë do të përdor këtë FORUM TOPIK për VIDEO MILITARE PERDORIMI VETM ...

Faleminderit për respekt!

koloneli

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë - Vjet 3 3 javë më parë # 434 by Colonelwing

Gezuar diten e mire,

Le të fillojmë me një njeri të mirë me emrin Dave Groark ...
Dave Groark na jep një përmbledhje të detajuar të Luftëtarit Lockheed F-104 Starfighter. Dave gjithashtu ndan disa histori rreth tij dhe miqve të tij që fluturojnë në F-104 dhe përvojat e tyre. Kjo u filmua në Muzeun Përkujtimor Historik të Aviacionit në Tyler Texas.

Kini ca respekt dhe kini një vend dhe ndiqni ato që po thotë njeriu dhe po ju tregojnë për ...

koloneli


F-104 Starfighter Walkaround
https://www.youtube.com/watch?v=eB8l_fCKDSw

Pas skenave Pas xhirimit të videos F-104 Walkaround
https://www.youtube.com/watch?v=9jO5jMERCzM


Oh, sepse ju keni qenë të gjithë djem të mirë këtu, "Unë ju kam një BONUS të vogël," për respektin që ju keni dhënë VET Ushtarake.
Vazhdoni!


"Në dhjetor 10, 1963, ndërsa po provonte një trajner hapësinor të shtuar të raketës NF-104A, ai shpëtoi ngushtësisht nga vdekja kur avioni i tij doli jashtë kontrollit në këmbët 108,700 (gati 21 milje lart) dhe u rrëzua. Ai parashutizoi në sigurinë në këmbët 8,500 pasi luftoi kot për të fituar kontrollin e zanatit të pafuqishëm, që bie shpejt. Në këtë incident ai u bë piloti i parë që bëri një heqje emergjente në kostumin e presionit të plotë të nevojshëm për fluturime në lartësi të mëdha ”.

Avioni u shkatërrua në rrëzimin pasues. Një hetim tregoi më vonë se shkaku i përplasjes ishte një rrotullim që vinte nga këndi i tepërt i sulmit dhe mungesa e reagimit të avionëve. Këndi i tepërt i sulmit nuk u shkaktua nga hyrja e pilotëve, por nga një gjendje gyroskopike e vendosur nga motori J79 duke prishur pas mbylljes për fazën e ngjitjes së zmadhimit me raketë.

Rrëzimi është përshkruar në filmin "Stuff Right". Sidoqoftë, drejtori / shkrimtari ndryshoi pjesën më të madhe të fakteve / ngjarjeve që lidhen me rrëzimin. Rreth e vetmja gjë që ata morën të drejtë ishte që një F-104 u përplas dhe ajo u pilotua nga Yeager.

Njeriu marifet që luante Yeager në film u zhduk. Të Premten, Janar 14, 1983, xhirimet do të rinisnin. Kërcimi i planifikuar ishte të fillonte në këmbët 10,500 nga një Cessna 206, e regjistruar si N29173. Operatori i kamerës, Randy Deluca dhe Svec u hodhën pa incidente, nëse gjeneratori i tymit nuk arriti të funksionojë. Kështu që dyshja u mbajtën pranë njëri-tjetrit deri sa arritën këmbët 3,500.

Ata u ndanë, gjurmuan larg secilit dhe vazhduan të bien, meqë Deluca përfshiu parashutën e tij kryesore në këmbët 2,500. Svec, i cili po binte në një pozitë të sheshtë dhe të qëndrueshme, kurrë nuk vendosi asnjërën nga kutitë e tij. Pasi u hodh pa një pajisje automatike të aktivizimit, ai ndikoi në dyshemenë e shkretëtirës, ​​duke vrarë menjëherë 35-vjeçarin.

Një ekzaminim i të dy presave fillestare dhe rezervave të Svec nuk tregoi asnjë problem me të, dhe dëshmitarët okularë në tokë nuk panë shenja të luftës dhe vështirësi nga ana e tij. Kostumi që ai vishte nuk ishte veçanërisht i vështirë për tu zhvendosur brenda dhe, me përjashtim të veshjes së helmetës me kokë të plotë, asgjë nuk ishte jashtë zakonit. Në fund, nuk u gjet asnjë shpjegim për vdekjen e parakohshme të veteranit të kërcimeve mbi 2,000, megjithëse supozohet gjerësisht se tymi e bëri atë të pavetëdijshëm dhe të paaftë për të reaguar.

Fluturimi Test i Chuck Yeager / Crash Në F-104
https://www.youtube.com/watch?v=7p5WpGYCc4U

Redaktimi i fundit: 3 vjet 3 javë më parë nga Colonelwing.
Përdorues në vijim (s) ka thënë Thank You: Gh0stRider203

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë - Vjet 3 3 javë më parë # 435 by Colonelwing

Gentelmen Mirë ditë ,,,

Pilot luftarak i Vietnamit POW Tony Marshall

Lt Col Tony Marshall (USAF ret.) Ndan përvojat që fluturonin me luftë të sulmeve F-4 Phantom mbi Vietnamin e Veriut, derisa avioni i tij shpërtheu, u kap dhe e duroi përvojën si POW.

https://www.youtube.com/watch?v=GGztyhf2lxk

Redaktimi i fundit: 3 vjet 3 javë më parë nga Colonelwing.

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë - Vjet 3 3 javë më parë # 438 by Colonelwing

Phantom Gentelmen AWESOME F-4,,.
https://www.youtube.com/watch?v=_ly2m3Sfnmo

Kjo video arsimore HD tregon se si Shtetet e Bashkuara përdorën lloje të ndryshme të avionëve F-4 Phantom në të gjithë Azinë Juglindore 1960s-1970 nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF). Phantom është një aeroplan i madh me një shpejtësi më të madhe se Mach 2.2. Mund të transportojë më shumë se p 18,000 paund (kg 8,400) në nëntë pikat e jashtme. F-4 u përdor gjithashtu gjerësisht dhe shërbeu si avion kryesor i epërsisë ajrore si për Marinën ashtu edhe për USAF-in, dhe u bë i rëndësishëm në rolet e mbështetjes tokësore dhe të zbulimit ajror. Phantom ka dallimin e të qenurit aeroplan i fundit i fluturuar në SHBA për të arritur statusin e aces në shekullin 20th. McDonnell Douglas F-4 Phantom II është një aeroplan interceptori jetësor supersonik me rreze të gjatë, me dy vend, me dy motorë, me mot të plotë, i zhvilluar fillimisht për Shtetet e Bashkuara nga McDonnell Aircraft. Ajo fillimisht hyri në shërbim në 1960 dhe u provua shumë i adaptueshëm dhe nga mesi i 1960 ishin bërë një pjesë e madhe e krahëve të tyre ajror përkatës.


A bONUS
https://www.youtube.com/watch?v=rT_gLtwAjBs

Redaktimi i fundit: 3 vjet 3 javë më parë nga Colonelwing.

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë # 439 by Colonelwing

Me gjithë respekt, ”Po ju prezantojmë Brig. Gjenerali Robin Olds Gentelmen!

Kush ishte Robin Olds?
https://www.youtube.com/watch?v=-rN3kWMcqWQ

Robin Olds
https://www.youtube.com/watch?v=amkpXBVvQh0

Një Hero Amerikan - Robin Olds
https://www.youtube.com/watch?v=RS1I-SXW5jA


Robin Olds (korrik 14, 1922 - Qershor 14, 2007) ishte një pilot amerikan luftarak dhe oficer i përgjithshëm në Forcën Ajrore të SHBA. Ai ishte një "ace e trefishtë", me një total fitoresh të kombinuara në 16 në Luftën e Dytë Botërore dhe Luftën e Vietnamit. Ai doli në pension në 1973 si një gjeneral brigade.

ai djali i Gjeneral Major, Robert Olds i Forcave Ajrore të Ushtrisë, i arsimuar në West Point dhe produkt i një edukimi në vitet e para të Korpusit Ajror të Ushtrisë amerikane, Olds epitomizoi pilotin rinor të Luftës së Dytë Botërore. Ai mbeti në shërbim pasi u bë Forca Ajrore e Shteteve të Bashkuara, pavarësisht se shpesh ishte në kundërshtim me udhëheqjen e saj, dhe ishte një nga pilotët e saj të avionëve pionierë. Duke u ngritur në komandën e dy krahëve luftarak, Olds vlerësohet midis historianëve të aviacionit, dhe bashkëmoshatarëve të tij, si komandanti më i mirë i krahut të Luftës së Vietnamit, për të dy aftësitë e tij të luftimit ajror, dhe reputacionin e tij si një udhëheqës luftarak.

Olds u gradua në gjeneral brigade pasi u kthye nga Vietnami, por nuk mbante një komandë tjetër madhore. Pjesën e mbetur të karrierës së tij e kaloi në pozicione jo-operative, si Komandant i Kadetëve në Akademinë e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara dhe si zyrtar në Zyrën e Inspektorit të Përgjithshëm të Forcave Ajrore.


Heronjtë e Luftës së Qiejve - Dogana Luftërat në Vietnam Robin Olds
https://www.youtube.com/watch?v=sbl7rzvbdFU

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 3 javë më parë # 440 by Colonelwing

Aces e Azisë Juglindore
https://www.youtube.com/watch?v=-vKG6l2nnL0

Operacionet e mbështetjes tokësore të aeroplanit të Shteteve të Bashkuara në Azinë Juglindore, duke shpjeguar gjithashtu se si pilotët e avionëve koordinuan për të eleminuar objektiva të rëndësishëm tokës, siç janë urat, bunkerët dhe automjetet.

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

më shumë
Vjet 3 2 javë më parë # 448 by Colonelwing

HOG Gentelmen ... Shijoni!

A-10 Thunderbolt II
Gëzuar Dita e Posaçme Brrrt

https://www.youtube.com/watch?v=NvIJvPj_pjE


Warthog GAU-8 BRRRT Stabing Gun Runs Shkatërrojnë Humvees Pa pilot
Avionë antitankë A-10 Warthog që kryejnë armë të jashtëzakonshme GAU-8 shkojnë në automjete humvee pa pilot për të provuar aftësinë e tyre për të shkatërruar objektiva lëvizës dhe statikë.

https://www.youtube.com/watch?v=uDRb8-21HAg

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

  • Nuk lejohet: për të krijuar temë të re.
  • Nuk lejohet: të përgjigjeni.
  • Nuk lejohet: për të shtuar dosjet.
  • Nuk lejohet: për të redaktuar mesazhin tuaj.
Moderatorët: superskullmaster
Koha për të krijuar faqe: seconds 0.234