Gjuhë

Topic-icon Pyetje France A343 në Bogota në Mars 11th 2017, nisur normalisht gjatë fluturimit

më shumë
Vjet 2 muaj më parë 11 # 596 by Dariussssss

Një Air France Airbus A340-300, regjistrimi F-GLZU duke kryer fluturim AF-423 nga Bogota (Kolumbi) për në Paris Charles de Gaulle (Francë) me njerëz 275 në bord, u nis nga pista e Bogota 13R (gjatësia 3,800 metra / këmbët 12,470, lartësi 2,548 metra / këmbët 8,360) në 18: 56L (23: 56Z) dhe vazhdoi në Paris për një ulje të sigurt pa incidente të mëtejshme.

Në Prill 25th 2017, BEA raportoi se avionit kishin nevojë për një fluturim anormalisht të gjatë të fluturimit. Ngjarja u vlerësua si një incident i rëndë dhe po hetohet nga BEA pasi ishte deleguar hetimi nga GRIAA e Kolumbisë.

Sipas informacionit paraprak, avioni kaloi skajin e pistës në rreth këmbët 5 mbi tokë në vend të këmbëve 35 AGL.

Linja ajrore raportoi se një dukuri e ngjashme ka ndodhur edhe në Prill 4th 2017 me të njëjtin aeroplan. Si veprim i menjëhershëm i sigurisë, linja ajrore zvogëloi peshën maksimale të ngritjes të lejuar për Bogota nga 5 në 8 ton, ose më pak ngarkesë ose më pak karburant, ndoshta duke kërkuar një ndalesë të karburantit në Guadeloupe si të përshtatshme. Isshtë konsideruar të përdorësh Boeing 787 në të ardhmen nëse performanca në dispozicion A340-300 rezulton si shkaku.

Metars:
SKBO 120100Z 33009KT 9000 VCSH BKN015 12 / 11 A3032 RMK VCSH / NW =
SKBO 120000Z 31004KT 9000 VCSH SCT015CB SCT070 13 / 10 A3029 RMK CB / VCSH / NW =
SKBO 112300Z 35006KT 9000 VCSH SCT015CB SCT070 13 / 10 A3025 RETSRA RMK CB / VCSH / LTNG / NW / =
SKBO 112200Z 25007KT 6000 2500NW -TSRA SCT015CB SCT070 13 / 10 A3022 RETSRA RMK CB / NW / S =
SKBO 112126Z 06009KT 2500 + TSRA SCT017CB SCT070 15 / 12 A3022 RMK CB / N / SE =
SKBO 112100Z 29010KT 7000 -TSRA SCT020CB SCT070 18 / 12 A3020 RMK CB / NE / SE =
SKBO 112000Z 30010KT 9999 SCT020 SCT070 20 / 12 A3020 =

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

  • Nuk lejohet: për të krijuar temë të re.
  • Nuk lejohet: të përgjigjeni.
  • Nuk lejohet: për të shtuar dosjet.
  • Nuk lejohet: për të redaktuar mesazhin tuaj.
Moderatorët: superskullmaster
Koha për të krijuar faqe: seconds 0.166