Gjuhë

Topic-icon Pyetje Realiteti ...

më shumë
Vjet 2 muaj më parë 6 # 792 by Dariussssss

Në dy muajt e fundit, Evropa humbi dy linja ajrore të mahnitshme që ishin rreth më shumë se 40 vjet. Do të jem i lirë të them se, Air Berlin ishte linja ime e preferuar ajrore në Evropë ... për fat të keq, ato nuk janë më.


Ajri Berlin.

Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs i quajtur si airberlin ose airberlin.com, është linja e dytë ajrore më e madhe në Gjermani, pas Lufthansa, dhe linja ajrore e shtatë më e madhe e Evropës për sa i përket pasagjerëve të mbartur. Ajo mban qendra në Aeroportin e Tegelit të Berlinit dhe Aeroportin Düsseldorf dhe shërben 12 qytete gjermane, si dhe destinacione në Evropë, Karaibe dhe Amerikë.

Air Berlin është anëtar i aleancës Oneworld, dhe zotëron filialin Belair në Zvicër ndërsa shitja e filialit të saj 49% aksionar austriak NIKI në Etihad Airways u njoftua në dhjetor 2016. Isshtë renditur në Bursën e Frankfurtit. Etihad Airways është aksionari më i madh, duke rritur aksionet e tij në 29.21% në 2011. Air Berlin është me seli në Charlottenburg-Wilmersdorf, një rreth i Berlinit.

Në 15 Gusht 2017 Air Berlin deklaroi se po bënte kërkesë për falimentim, por që fluturimet do të vazhdonin, pjesërisht falë një kredie të dhënë nga Qeveria gjermane.


Monarku Airlines

Monarch Airlines, i njohur gjithashtu thjesht si Monark, ishte një charter britanik dhe kompani ajrore e planifikuar me bazë në Luton, që drejtonte fluturime të planifikuara për në destinacione në Mesdhe, Ishujt Kanarie, Qipro, Egjipt, Greqi, Suedi dhe Turqi. Selia e linjës ajrore ishte në Luton, me baza të tjera në Birmingham, Leeds / Bradford, Gatwick dhe Manchester. Monarku ishte një nga linjat ajrore më të vjetra në Mbretërinë e Bashkuar që nuk e kishte ndryshuar emrin e tij origjinal para se të pushonte së funksionuari. Kishte rreth punonjës të 3,000 që nga tetori 1 2017.

Linja ajrore transportoi mbi 5.7 milion pasagjerë gjatë 2015, një ulje 19% krahasuar me 2014. Monarku ishte për të marrë në 2018 të parin e avionit të tij të ri 45 Boeing 737 MAX-8. Këto do të zëvendësonin përfundimisht flotën aktuale të avionëve A320 dhe A321. Kompania mban një licencë operative të Autoritetit të Aviacionit Civil të Mbretërisë së Bashkuar (CAA), duke e lejuar atë të transportojë pasagjerë, ngarkesë dhe postë në aeroplan me 20 ose më shumë vende.

Monarku hyri në administratën në 4: 30am në 2 Tetor 2017, duke ndaluar operimet me efekt të menjëhershëm, rreth një vit pasi thashethemet për prishjen e saj të afërt u bënë të përhapura. Uebfaqja e linjës ajrore tani menaxhohet nga AAC, dhe punët e korporatave dhe stafit të drejtuara nga KPMG.

Ju lutem Identifikohu or Krijo nje llogari për t'u bashkuar me bisedë.

  • Nuk lejohet: për të krijuar temë të re.
  • Nuk lejohet: të përgjigjeni.
  • Nuk lejohet: për të shtuar dosjet.
  • Nuk lejohet: për të redaktuar mesazhin tuaj.
Moderatorët: superskullmaster
Koha për të krijuar faqe: seconds 0.142