Gjuhë

Boeing Bombardier B52 D Stratofortress FS2004

INFORMACION

 • i pajtueshëm FS2004
 • Vleresim
  (9 vota)
 • Masat 21.4 MB
 • Shkarkime 18 073
 • krijuar 16-07 2006-
 • ndryshuar 31-07 2013-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC Paneli i 2D vetëm
 • Auto-install Versioni i instaluesit 2
 • Shkarko
 • Autori: inconnu
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium
Këtu është B52, i njohur pavarësisht nga vetja e tij, për fat të keq! Disa versione të mundshme. Autor i panjohur. Modeli Flight bërë shumë mirë. Tingujt janë korrigjuar nga Roger.

Bombarduesi strategjik Boeing B-52 Stratofortress është një subsonik me rreze të gjatë, mundësuar nga motorët e jet, e zhvilluar nga Boeing Boeing. Ajo është në shërbim me Forcën Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF) që nga viti 1955. Projekti B-52, një avion djathtë mundësuar nga gjashtë turboelikë, fiton kontratën që do të nënshkruhet në qershor 15 1946 dhe të bëhet prototip YB-52, avion përfshiu krahut të pajisur me tetë motorë motor turboreaktiv. Avioni bëri fluturimin e tij të parë mbi 15 prill 1952, me Tex Johnston si një pilot test.

B-52 Stratofortress gradualisht është zëvendësuar Convair B-36 mes 1955 dhe 1959. Edhe pse e ndërtuar të mbajnë armë bërthamore në misionet pengimin e Luftës së Ftohtë, ajo është përdorur për lirimin e municioneve konvencionale në të gjitha luftërat në të cilat ai mori pjesë. Në gjendje të mbante deri në 32 ton të armëve dhe në sajë të gamë të gjerë të saj, ajo ende plotëson nevojat operacionale të USAF.

B-52 është në shërbim në Komandën e parë Strategjike Ajrore, dhe pas shpërndarjes së tij në 1992, ai hyri në shërbim të Komandës Ajrore Combat. Në 2010, ai u bashkua me të njëjtën kohë si Northrop B-2 Frymës, Komanda Strike Global të sapokrijuar. Në sajë të performancës së saj të shkëlqyer në shpejtësi të lartë subsonik dhe shpenzimet e saj operative relativisht të ulëta, B-52 është ende në përdorim, pavarësisht nga futja e avionit më moderne që zëvendëson, të tilla si eksperimentale të Amerikës së Veriut XB-70 Valkyrie, Rockwell B- 1 Lancer supersonik Northrop B-2 Spirit vjedhurazi.

Në janar 2005, B-52 u bë avioni i dytë, pas bombardues English Electric Canberra britanike, pas 50 viteve të shërbimit të vazhdueshëm me operatorin e saj origjinale. Në 2009, ka katër avionë të tjerë në këtë rast: sovjetike Tupolev Tu-95 dhe SHBA Lockheed C-130 Hercules, Boeing KC-135 Stratotanker dhe Lockheed U-2 (Burimi Wikipedia)

INFORMACION

 • i pajtueshëm FS2004
 • Vleresim
  (9 vota)
 • Masat 21.4 MB
 • Shkarkime 18 073
 • krijuar 16-07 2006-
 • ndryshuar 31-07 2013-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC Paneli i 2D vetëm
 • Auto-install Versioni i instaluesit 2
 • Shkarko
 • Autori: inconnu
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium