Gjuhë

D-Day Spitfire MkVIII TGR FS2004

INFORMACION

 • i pajtueshëm FS2004
 • Vleresim
  (13 vota)
 • Masat 5.7 MB
 • Shkarkime 13 932
 • krijuar 06-05 2006-
 • ndryshuar 27-08 2012-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC 3D Virtual Cockpit
 • Shkarko
 • Autori: Julian Adams, Pete Haley, Murray Bremner
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium
Një kënaqësi fluturues me këtë avion. Engine tingëllon riprodhimi është e përkryer!
Spitfire është ndoshta luftëtar më të njohura nga Lufta e Dytë Botërore. Në Forcën Ajrore Mbretërore, ai mori pjesë në të gjitha betejat e mëdha të ushtrisë britanike. Ajo ka kontribuar në fitoren e Aleatëve.

Supermarine Spitfire është një avion britanik luftëtar të vetme-vendesh që është përdorur nga Forcat Ajrore Mbretërore dhe shumë vende të tjera aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore. Spitfire vazhdoi të përdoret si një luftëtar linjë para dhe në role dytësore në 1950s. Ajo është prodhuar në numër më të madh se çdo avion tjetër britanike dhe ishte i vetmi luftëtar britanik në prodhimin e vazhdueshëm gjatë luftës.

Spitfire është projektuar si një rreze të shkurtër, të lartë të performancës aeroplanëve pë nga RJ Mitchell, projektuesi kryesor në Works Supermarine Aviacionit (e cila vepron si një degë e Vickers-Armstrong nga 1928). Mitchell ka vazhduar të përsosin e projektimit deri në vdekjen e tij nga kanceri në 1937, pas së cilës kolegu i tij Joseph Smith u bë shefi projektuesi. Ku shpejtësia është parë si e domosdoshme për kryerjen e misionit të mbrojtjes në shtëpi kundër sulmuesit armik, [6] hollë seksion kryq krahut eliptike Spitfire, i dha mundësinë që një shpejtësi më të lartë të lartë se disa luftëtarë bashkëkohore, duke përfshirë edhe Hawker Hurricane.

Gjatë Beteja e Britanisë (korrik-tetor 1940), Spitfire u perceptua nga publiku si luftëtar RAF, edhe pse më të shumta Hawker Hurricane shpatullgjerë një përqindje më të madhe të barrës kundër Luftwaffe. Njësitë Spitfire kishin një normë më të ulët fërkimi dhe një më të lartë fitorja-to-humbje raport se ata uragane fluturues.

Pas Betejës së Britanisë, Spitfire u bë shtylla kurrizore e Komandës RAF Fighter, dhe pa veprim në Evropian, Mesdheut, Paqësor dhe teatro të Azisë Jug-Lindore. Shumë të dashur nga pilotët e tij, Spitfire shërbyer në disa role, duke përfshirë interceptorëve, foto-zbulim, luftëtar-bombardues, luftëtar zgarë me bazë, dhe trajner. Ajo është ndërtuar në shumë variante, duke përdorur disa konfigurimin e krahut. Edhe pse airframe origjinal është projektuar për të mundësuar nga një Rolls-Royce Merlin motor prodhimin 1,030 hp (768 kW), ishte i adaptueshëm mjaftueshme për të përdorur gjithnjë e më të fuqishme Merlin dhe më vonë motorët Rolls-Royce Griffon prodhimin deri në 2,035 hp (1,520 kW). Burimi Wikipedia.
 • Autori: Julian Adams, Pete Haley, Murray Bremner
 • Shkarko

INFORMACION

 • i pajtueshëm FS2004
 • Vleresim
  (13 vota)
 • Masat 5.7 MB
 • Shkarkime 13 932
 • krijuar 06-05 2006-
 • ndryshuar 27-08 2012-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC 3D Virtual Cockpit
 • Shkarko
 • Autori: Julian Adams, Pete Haley, Murray Bremner
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium