Gjuhë

Bristol Beaufighter FSX

HOT
Size 33.03 MB
Downloads 12 649
Created 02-06-2010 17:33:14
Changed 11-07-2012 13:08:37
Liçensë freeware i jashtëm
Autori: Model dhe textures nga Dave Garwood, Beaufighter Tinguj nga Lawdog i jashtëm http://daveg.cbfsim.org
Shkarko FSX Përshpejtimi ose SP2 & FSX-Steam #Native FSX dhe / ose P3D #3D Kabina e Hapur Virtual
Të jetë i vetëdijshëm, vetëm për FSX-SP2 ose përshpejtimin

Është pothuajse art! Grafikisht nuk ka asgjë për të poshtëruar dhe kabinë virtuale është i mrekullueshëm dhe plot detaje. Kjo do të bëjë të lumtur tifozët e luftuar avion i luftës së dytë botërore.
Përfshin repaints 10, dhe reale tingujt e veçantë të këtij modeli të cilin përmirësohet simulim.

Bristol Lloji 156 Beaufighter, shpesh të referuara si thjesht të Beau, ishte një britanik me rreze të gjatë të rëndë luftarak modifikimin e hershme Beaufort dizajnit silur bombardues të Aeroplane kompanisë Bristol. Emri i Beaufighter është një baule e "Beaufort" dhe "luftëtar".

Ndryshe nga Beaufort, Beaufighter kishte një karrierë të gjatë dhe ka shërbyer në pothuajse të gjitha teatrot e luftës në Luftën e Dytë Botërore, fillimisht si një luftëtar të natës, pastaj si një bombardues luftarak dhe eventualisht zëvendësuar Beaufort si një bombardues silur. Një variant është ndërtuar në Australi nga Departamenti i avionit e prodhimit (DAP) dhe ishte i njohur në Australi si DAP Beaufighter.

Dizajni dhe zhvillimi

Ideja e një zhvillimi luftarak të Beaufort ishte sugjeruar në Ministrinë e ajrit nga Bristol. Sugjerimi përkoi me vonesa në zhvillimin dhe prodhimin e luftëtar top-armatosur me dy motor Westland furtunë. Që nga "Beaufort Cannon Fighter" ishte një konvertim i një projektimin, zhvillimin ekzistues dhe të prodhimit mund të pritet shumë më shpejt se sa me një dizajn krejtësisht të freskët. Prandaj, Ministria Air prodhuar Specifikimi F.11 / 37 shkruar rreth sugjerim Bristolit për një avion "përkohshme" në pritje futjen e duhur në mes të furtunës. Bristol filluar ndërtimin e një prototip duke marrë një pjesë të ndërtuar Beaufort jashtë linjës të prodhimit. Prototipi i parë fluturoi në 17 korrik 1939, një pak më shumë se tetë muaj pas projektimit kishte filluar, ndoshta për shkak të përdorimit të më shumë të dizajnit të Beaufort dhe pjesëve. Një kontratë për prodhimin e makinave 300 tashmë ishte vendosur dy javë para prototip F.17 / 39 edhe fluturoi.

Në përgjithësi, dallimet në mes të Beaufort dhe Beaufighter ishin të vogla. Krahët, sipërfaqet e kontrollit, gear anulohet ulje dhe seksion aft e avionit ishin identike me ato të Beaufort, ndërsa qendra krahut seksion ishte i ngjashëm pavarësisht nga pajisje të caktuara. bay Bomba ishte lënë pas dore, dhe katër forward-qitjes 20 mm Hispano Mk III topat janë montuar në pjesën e poshtme avionit. Këto ishin ushqyer fillimisht nga bateri 60 të raundit të, që kërkon operatorin radar për të ndryshuar bateri municionit me dorë - një detyrë e rëndë dhe jopopullore, sidomos gjatë natës dhe ndërsa ndiqte një bombardues. Si rezultat, ata u zëvendësuan shpejt nga një sistem rrip-ushqimit. Topat janë plotësuar me gjashtë .303 në (mm) 7.7 Machineguns Browning në krahë (katër anë e djathtë, dy porte). Zonat për gjuetar pasme dhe me bombë-Aimer janë larguar, duke lënë vetëm pilot në një kabinë luftarak të tipit. Operatori i navigator / radar ulur në pjesën e pasme në një flluskë të vogël Perspex ku e Beaufort dorsal frëngji kishte qenë.

Motorët Bristol Taurus e Beaufort nuk ishin mjaft të fuqishme për një luftëtar dhe u zëvendësuan nga më të fuqishëm Bristol Herkulit. Fuqia shtesë paraqitur probleme me dridhje; në hartimin final ishin ngritur mbi të gjatë, struts më fleksibël, i cili mbërthyer nga pjesa e përparme e krahëve. Kjo u zhvendos në qendër të gravitetit (hallkë) përpara, një gjë e keqe për një dizajn avion. Ajo u u kthye duke shkurtuar në hundë, pasi nuk ka hapësirë ​​është e nevojshme për një Aimer bombe në një luftëtar. Kjo vihet shumica e avionit pas krah, dhe u zhvendos në CoG mbrapa aty ku ajo duhet të jetë. Me mbulesën e motorit dhe propellers tani tej përpara se maja e hundës, Beaufighter kishte një pamje karakteristike i shkurtër.

Prodhimi i Beaufort në Australi, dhe përdorimin shumë të suksesshëm të British-bërë Beaufighters nga Forcat Ajrore Mbretërore të Australisë, çoi në Beaufighters duke u ndërtuar nga Departamenti Australian i avionit e prodhimit (DAP) nga 1944 tutje. variant i DAP-it ishte një bombardues sulm / torpedo njohur si Mark 21: ndryshime të projektimit të përfshira Hercules VII apo motorët e XVIII dhe disa ndryshime të vogla në armatimit.

Nga koha linjat e prodhimit britanike mbyllur në shtator 1945, 5,564 Beaufighters ishte ndërtuar në Angli, nga Bristol dhe gjithashtu nga kompania Aviacionit Fairey, (498) Ministria e avionit e prodhimit (3336) dhe Rootes (260).

Kur prodhimi Australian pushuar në 1946, 365 Mk.21s ishte ndërtuar.

shërbimit funksional

Bristol Beaufighter Mk 1 në Nr 252 skuadron, Afrikën e Veriut

Sipas standardeve luftarakë, Beaufighter Mk.I ishte mjaft e rëndë dhe e ngadaltë. Ajo kishte një peshë të gjithë-up e 16,000 lb (7,000 kg) dhe një shpejtësi maksimale prej vetëm 335 mph (540 km / h) në 16,800 ft (5,000 m). Megjithatë kjo ishte gjithçka që ishte në dispozicion në atë kohë, si prodhimin e mëtejshëm të ndryshe të shkëlqyer Westland shakullimës tashmë ishte ndalur për shkak të problemeve me prodhimin e motorëve të saj Rolls-Royce Peregrine.

Beaufighter gjeti veten që vijnë off line prodhimit në pothuajse saktësisht të njëjtën kohë si British Airborne interceptimit (AI) përcakton e para radar. Me katër 20 mm top montuar në trup i avionit të ulët, hunda mund të akomoduar antenave radar, dhe roominess përgjithshëm i avionit mundësuar pajisjet UA të jetë i pajisur lehtë. Edhe ngarkuar për 20,000 lb (9,100 kg) avioni ishte e shpejtë të mjaftueshme për të kapur bombardues gjermane. Deri në fillim të 1941, kjo ishte një counter efektive për Luftwaffe bastisjeve të natës. Modelet e ndryshme para të Beaufighter shpejt filloi shërbim jashtë shtetit, ku ruggedness dhe besueshmërinë e saj së shpejti bëhet avioni popullor me ekipet.

Një natë-luftëtar Mk VIF u furnizuar për skuadrone në mars 1942, e pajisur me AI Mark VIII radar. Si shpejtë de Havilland Mosquito mori në rolin e luftëtar natën në mes të fund të 1942, të Beaufighters rënda dhënë kontribute të vlefshme në fusha të tjera të tilla si anti-anijeve, sulm terren dhe me rreze të gjatë ndalimit në çdo teatër të madh të operacioneve.

Në Mesdhe, 414th e USAAF amerikane, e 415th, 416th dhe 417th Night Fighter skuadrone marrë 100 Beaufighters në verën e 1943, duke arritur fitoren e tyre të parë në korrik 1943. Nëpërmjet verë skuadrone kryer dy operacione gjate dites përcjellje karvan dhe tokë-sulm, por në radhë të parë fluturoi misione mbrojtëse përgjim gjatë natës. Edhe pse luftëtar Northrop P-61 Black Widow filluan të arrijnë në dhjetor 1944, USAAF amerikane Beaufighters vazhduar të fluturojnë operacionet e natës në Itali dhe Francë deri në fund të luftës.

Në vjeshtën e 1943, mushkonjës ishte në dispozicion në numër të mjaftueshëm për të zëvendësuar Beaufighter si luftëtar kryesor natës të RAF. Nga fundi i luftës disa pilotët 70 shërbejnë me njësitë RAF kishte bërë aces ndërsa fluturonte Beaufighters.

Beaufighter është e shënuar në shtojcën e romanit KG 200 si të fluturuar nga gjerman fshehtë njësia e operacioneve KG 200, e cila testuar, vlerësuar dhe nganjëherë në mënyrë klandestine operuar kapur avionët e armikut gjatë Luftës II Botërore. Komanda bregdetare

1941 pa zhvillimin e rreze të gjatë luftëtar rëndë Beaufighter Mk.IC. Ky variant i ri hyri në shërbim në maj 1941 me një shkëputje nga nr 252 skuadron operativ nga Malta. Avioni provuar në mënyrë efektive në Mesdhe kundër anijeve, avionëve dhe tokësore objektivat që Komanda bregdetar u bë përdorues i madh i Beaufighter, duke zëvendësuar Beaufort tani të vjetëruara dhe Blenheim.

Komanda bregdetare filloi të marrë në dorëzim të up-vlerësuarat Mk.VIC në mes 1942. Deri në fund të 1942 MK Vics janë duke u pajisur me veshje silur-mbante, duke u lejuar atyre për të kryer 18 britanik në (457 mm) ose 22.5 amerikane në (mm) 572 silur nga jashtë. para Sulmet e suksesshme silur nga Beaufighters erdhi në prill 1943, me nr 254 Squadron fundosur dy anije tregtare off Norvegji.

Hercules Mk XVII, zhvillimin 1,735 hp (1,294 kW) në 500 ft (150 m), u instalua në kuadrin ajror Mk VIC për të prodhuar TF Mk.X (Torpedo Fighter), i njohur zakonisht si "Torbeau." Mk X u bë shenja kryesore e prodhimit të Beaufighter. Varianti Greva e "Torbeau" u caktua Mk.XIC. Beaufighter TF Xs do të bëjë sulme saktësi të anijeve në kulmin e valës-top me silurët apo "60lb" raketa RP-3. Modelet e hershme të Mk XS kryer metrikë-gjatësi vale ASV (ajër-sipërfaqe anije) radar me antenat "kurriz peshku", kryer në hundë dhe të jashtme krahë, por kjo u zëvendësua në 1943 fund nga centimetric radar AI Mark VIII strehuar në një "këllëf-hundë" radome, duke bërë të mundur të gjitha-motit dhe sulmet e natës.

Veriu Coates Strike Wing i Komandës Bregdetare, bazuar në RAF Veriut Coates në bregdetin Lincolnshire, zhvilluar taktikat e cila e kombinuar formacione të mëdha të Beaufighters duke përdorur top dhe raketa për të shtypur kritikë e ashpër, ndërsa Torbeaus sulmuar në nivel të ulët me silurët. Këto taktika janë vënë në praktikë në mes 1943, dhe në një periudhë 10-mujore, 29,762 ton (ton 27,000) e anijeve u zhytur. Taktika u përshtatur më tej kur të anijeve u zhvendos nga porti gjatë natës. North Coates Strike Wing operuar si më e madhja fuqi anti-anijeve të Luftës së Dytë Botërore, dhe llogariten për më shumë se ton 150,000 (ton 136,100) e anijeve dhe anijeve 117 për një humbje të 120 Beaufighters dhe 241 aircrew vrarë apo të zhdukur. Kjo ishte gjysma e tonazhi i përgjithshëm zhytur nga të gjitha krahët e grevës mes 1942-45. Pacific luftës Beaufighter arriti në skuadrone në Azi dhe në Paqësor në mes të 1942. Ajo ka qenë e thënë shpesh - edhe pse ajo ishte fillimisht një pjesë e RAF fantazira marrë shpejt nga një gazetar britanik - se ushtarët japonezë referuar Beaufighter si "pëshpëritje vdekjen", gjoja për shkak se avioni sulmuar shpesh nuk janë dëgjuar (apo parë) deri shumë vonë. Motorët Hercules e Beaufighter e përdorur valvulave mëngë të cilën mungonte marshin e zhurmshme valvula përbashkët për motorët e valvulave vogëlush. Kjo ishte më e dukshme në një nivel të reduktuar të zhurmës në pjesën e përparme të motorit.

Azia Juglindore

Në Teatrin e Azisë Jug-Lindore, Beaufighter Mk VIF operohet nga India në misione të natës kundër linjave japoneze të komunikimit në Burma dhe Tajlandë. Me shpejtësi të lartë, sulmet të nivelit të ulët kanë qenë shumë efektive, pavarësisht kushteve shpesh të tmerrshme të motit, dhe riparimin e improvizuar dhe mirëmbajtja facilities.South lindore

Në jug perëndim Pacific

Para DAP Beaufighters mbërriti në njësitë Royal Australian Air Force në teatër South West Paqësorit, Bristol Beaufighter Mk IC ka qenë i punësuar në misionet anti-anijeve.
Më e famshmja nga këto ishte Beteja e Detit Bismarck në të cilën kanë bashkëpunuar me USAAF amerikane A-20 Bostons dhe B-25 Mitchells. Jo 30 Squadron RAAF Beaufighters fluturoi në lartësi në direk për të dhënë zjarr të rëndë suppressive për valët e sulmuar bombarduesit. Karvani japoneze, nën përshtypjen se ata ishin nën sulm silur, ka bërë gabim fatal taktik i kthyer anijet e tyre ndaj Beaufighters, duke i lënë ata të ekspozuar ndaj kaloni sulmet me bomba nga ana e sulmuesit të mesme amerikane. Të Beaufighters shkaktuar dëm maksimal për armë anijet 'anti-ajrore, urave dhe ekipet gjatë strafing shkon me katër topat e tyre hundë 20 mm dhe gjashtë .303 krahut të montuar në (7.7 mm) mitralozë. Tetë transporton dhe katër shkatërruesit u zhytur për humbjen e pesë avionëve, duke përfshirë një Beaufighter.

i pasluftës

Nga 1944 fundi, njësitë RAF Beaufighter ishin të angazhuar në Luftën Civile greke, më në fund tërhequr në 1946.
Beaufighter është përdorur edhe nga forcat ajrore të Portugalisë, Turqisë dhe Republikën Domenikane. Ajo është përdorur për pak kohë nga Forcat Ajrore izraelite. burimi Wikipedia

Bristol Beaufighter FSX Shkarko
Gjuhë