Gjuhë

Dassault Mystère IV A FSX

INFORMACION

 • i pajtueshëm FSX-sëFSX-AccFSX-SP2
 • Vleresim
  (66 vota)
 • Masat 38.41 MB
 • Shkarkime 12 681
 • krijuar 31-07 2010-
 • ndryshuar 19-06 2012-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC 3D Virtual Cockpit
 • MDL Port-Mbi nuk është i pajtueshëm P3Dv4
 • Shkarko
 • Autori: Andre altar, RESTAURAVIA i jashtëm
 • http://restauravia.com/
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium
Për modelin përputhje me FS2004 Kliko këtu
riprodhimit të shkëlqyer dhe cilësi të lartë, çdo gjë është e përfshirë: Tinguj, kabinë virtuale dhe model.
Të jetë i sigurt për të lexuar manualin e përdoruesit në frëngjisht. Përmban repaints 9. Dassault Mystere IV ishte një 1950s French avion luftarak-bombardues, avioni i parë transonic për të hyrë në shërbim në Forcën Ajrore Franceze.


Dizajni dhe zhvillimi

Mystere IV ishte një zhvillim evolucionar të avionëve të Mystere II. Edhe pse duke mbajtur një ngjashmëri të jashtme të avionit më të hershme, Mystere IV ishte në fakt një dizajn të ri me përmirësime aerodinamike për fluturim supersonik. Prototipi i parë fluturoi në 28 shtator 1952, dhe avioni hyri në shërbim në prill 1953. Avioni i parë 50 Mystere prodhimit IVA janë mundësuar nga Rolls-Royce britanike Tay Turbojets, ndërsa pjesa tjetër kishte Frëngjisht-ndërtuar versionin Hispano-Suiza Verdon 350 e këtij motori.

historia operacional

Frëngjisht Mystere IV Si në Bitburg Bazës Ajrore (Gjermani), 1960s hershme

Izraelite Mystere IVs pa veprim gjatë luftërave arabo-izraelit dhe u bashkuan nga Mystères francezë për krizën e Suezit. Në 8 qershor 1967, avioni izraelit ishin të përfshirë në sulmin tragjik dhe të diskutueshme në USS Liberty.

India prokurohen 104 të këtyre avionëve në 1957. Ajo është përdorur gjerësisht në Luftën indo-pakistaneze të 1965. Në 7 shtator 1965, Squadron Leader Ajjamada Devayya i Forcave Ajrore indiane shtënë poshtë një F-104 Starfighter komanduar nga Fluturimi lejtnant Amjad Khan të Forcave Ajrore të Pakistanit në një sulm mbi Sargoda. Amjad arritur të shënojnë disa hite në Mystere Devayya dhe besohet që ajo të jetë shkatërruar, kështu që ai ndërpreu për të kërkuar një tjetër objektiv. Megjithatë, Mystere Devayya ishte ende në përdorim, dhe ai qëlloi me sukses poshtë Starfigher. Devayya u vra apo u rrëzua menjëherë pas. Kjo betejë u pa u vënë re në Indi, derisa u zbulua më vonë në John Fricker s Beteja libër për Pakistanin. Devayya u dha Maha Vir Chakra pas vdekjes 23 vjet pas betejës.

Shkrirjen nga avioni filloi menjëherë pas Luftës 1965 indo-pakistanez, por pa veprime të mëtejshme në Luftën indo-pakistaneze të 1971. Ajo ishte faza krejtësisht jashtë Forcave Ajrore indiane nga 1973.

INFORMACION

 • i pajtueshëm FSX-sëFSX-AccFSX-SP2
 • Vleresim
  (66 vota)
 • Masat 38.41 MB
 • Shkarkime 12 681
 • krijuar 31-07 2010-
 • ndryshuar 19-06 2012-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC 3D Virtual Cockpit
 • MDL Port-Mbi nuk është i pajtueshëm P3Dv4
 • Shkarko
 • Autori: Andre altar, RESTAURAVIA i jashtëm
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium