Gjuhë

Tupolev TU-144 plotë paketë 2.0 FS2004

INFORMACION

 • i pajtueshëm FS2004
 • Vleresim
  (16 vota)
 • Masat 59,4 MB
 • Shkarkime 14 339
 • krijuar 01-11 2010-
 • ndryshuar 12-07 2012-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC 3D Virtual Cockpit
 • Shkarko
 • Autori: Thomas Ruth, Claudio Mussner
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium
Këtu është avioni sovjetik supersonik pasagjerësh. Fluturimi i parë në 1968, dy muaj para Concorde perëndimore. Gjithashtu i njohur si "Concordski" ose "ngarkues".

Katër versionet përfshira. Standard, përmirësuar dhe NASA version plus një version i modernizuar nuk përfundoi. New kabinë plotësisht funksionale virtual, panel i ri 2D me INS, Autoland dhe shumë karakteristika të tjera. Shumë të reja përshtatur animacione XML. fotografi të shëndosha të regjistruar në dy lloje të ndryshme të motorëve TU144 vërtetë running.

Kjo është një nga shumë pak shtesë për FS2004 ku simulimi është shtyrë kështu! Ne mund të gëzojnë vetëm këtë nivel të cilësisë, dhe të gjithë panelet e kontrollit të inlaid me butona të vogël se ne duhet të mësojmë nga leximi manualin.

-------------------------------------------------- -----------------------

(Emri NATO raportimi: "Charger") The Tupolev Tu-144 ishte një prej dy avionëve supersonik në botë e transportit (SST) për të hyrë në shërbimin civil, së bashku me Concorde, dhe u ndërtua nën drejtimin e projektimit byrosë sovjetike Tupolev kryesuar nga Alexei Tupolev.
Tu-144 ishte pamja e jashtme e ngjashme me Aérospatiale / British Aircraft Corporation Concorde së, në zhvillim e sipër në të njëjtën kohë, dhe ka pasur akuza të shpeshta që spiunazhit sovjetik luajtur një rol të rëndësishëm, duke i dhënë Tu-144 pseudonimin "Konkordski" ose "Concordski" . Tu-144 ishte vetëm supersonic sipërmarrje Avioni Tupolev komerciale, pasi avionët e tjerë të kompanisë të mëdha supersonik ishin projektuar dhe ndërtuar në specifikimet ushtarake. Të gjitha këto aeroplanë përfituar nga të dhëna teknike dhe shkencore nga TsAGI, Instituti Qendror Aerohydrodynamic. McDonnell Douglas, Lockheed dhe Boeing ishin tre prodhues të tjerë të cilët u përpoqën për të hartuar linjave ajrore SST për tregun amerikan gjatë 1960s, por pa sukses.

Një prototip (OKB:. Izdeliye 044 - Artikulli 044 parë fluturoi në 31 dhjetor 1968 pranë Moskës, dy muaj para Concorde Tu-144 parë theu shpejtësinë e zërit në 5 qershor 1969, dhe në 15 korrik 1969 u bë komerciale për herë të parë transportit të tejkalojë Mach dy. Tu-144 u prezantua në shërbim të pasagjerëve në 1 nëntor 1977, gati dy vjet pas Concorde, por u tërhoq shpejt pas fluturimeve vetëm 55 planifikuara të pasagjerëve për shkak të problemeve të mundshme të rënda me siguri avion dhe nuk u ri- futur në shërbim.
Edhe pse Tu-144 ishte teknikisht gjerësisht të krahasueshme me Concorde, i mungonte një treg të udhëtarëve brenda Bashkimit Sovjetik dhe shërbimi u ndërpre pas vetëm 102 fluturimeve të planifikuara (55 fluturime të pasagjerëve, ngarkesave tjetër). Concorde mbeti në shërbim deri në 2003, duke tërhequr tre vjet pas rrëzimit të Air France Fluturimi 4590 afër Parisit në 25 korrik 2000, i vetmi humbjen e një SST në shërbim civil.

Sovjetikët publikuar konceptin e Tu-144 në një artikull në çështjen janar 1962 të revistës Teknologjia e Transportit Ajror. Ministria e ajrit ka filluar zhvillimin e Tu-144 në 26 korrik 1963, pas miratimit nga Këshilli i Ministrave ditë më parë 10. Projekti ka filluar dy vjet më vonë se Concorde. Plani i quajtur për pesë prototipave fluturues që do të ndërtohet në katër vjet. Avioni i parë ishte që të jetë gati në 1966.
Pavarësisht nga ngjashmëria ngushtë në paraqitjen e Tu-144 të avionit anglo-francez supersonik, ka pasur dallime të mëdha në sistemet e kontrollit, navigacion dhe motor. Në fusha të tilla si varg, sofistikimi aerodinamik, frenim dhe kontrollin e motorit, Tu-144 mbetur prapa Concorde. Ndërsa Concorde përdorur një paketë elektronike të kontrollit motor nga Lucas, Tupolev nuk u lejua për të blerë atë për Tu-144 si ajo mund të përdoret gjithashtu në avionët ushtarak. designers Concorde e përdorur lëndë djegëse e këtij avioni si ftohës për ajër të kondicionuar kabina dhe sistemi hidraulike (shih Concorde çështjet # ngrohjes për detaje). Tupolev instaluar pajisje shtesë në Tu-144 për ta arritur këtë, duke rritur peshën e avionit.

Tupolev vazhdoi të punojë për përmirësimin e Tu-144. Shumë përmirësimet substanciale dhe ndryshimet janë bërë në Tu-144 prototip (numri serik 68001). Ndërsa dy Concorde dhe prototipi Tu-144 kishte krahë ogival delta, krahut të Tu-144 i mungonte camber konik Concorde-së. Prodhimi Tu-144s zëvendësuar këtë krah me një të dyfishtë-delta krahut përfshirë konik camber, dhe ata shtuar një të thjeshtë por praktike pajisje shtesë: dy sipërfaqeve të vogla anulohet lajm i rremë një në të dyja anët e seksionit përpara në avion për të rritur ashensor me shpejtësi të ulët.

Lëvizin elevons rënie në një avion delta krahut rrit ashensor, por edhe pitches hundën e saj në rënie. Canard anulon këtë hundë poshtë moment, duke reduktuar shpejtësinë ulje e prodhimit Tu-144s të 315-333 km / h (170-180 kn, 196-207 mph) - megjithatë, ende më e shpejtë se ajo e Concorde. Studimi NASA listat shpejtësinë përfundimtar qasje gjatë kryera fluturime provë Tu-144LL si 170 për 181 nyje (315 për 335 km / h), por këto ishin Qasja shpejtësi të ushtrohen gjatë fluturimeve provë destinuar në mënyrë specifike për të studiuar efektet e uljes në një distancë maksimale të mundshme të shpejtësi, pa marrë parasysh sa e vështirë dhe të qëndrueshme ulje mund të jetë. Si për landings rregullta, FAA listat rrethore qasje Tu-144S speed si 178 nyje (330 km / h), në krahasim me shpejtësinë BAC / Aerospatiale Concord (e) qasje të 162 nyje (300 km / h), në bazë të qartë mbi karakteristikat deklaruara nga prodhuesit në organet rregullatore perëndimore. Megjithatë, është e hapur për një argument si të qëndrueshme ishte Tu-144S në airspeed listuara. Në çdo rast, kur NASA nënkontraktohet zyre Tupolev në 1990s për të kthyer në një nga mbetur Tu-144D në një standard Tu-144LL, procedura e përcaktuar nga Tupolev për ulje përkufizoi "shpejtësia përfundimtare Tu-144LL qasje ... në mënyrë e 360 km / orë në varësi të peshës së karburantit. " Brian Calvert, menaxher teknik Concorde së fluturimit dhe piloti i saj i parë komercial ekzekutimin e disa fluturime inauguruese, citon shpejtësinë përfundimtar afrimit të një ulje tipike Concorde të 155 për 160 nyje, dmth 287 për 296 km / h. Lower Concorde shpejtësi ulje në krahasim me Tu-144 është për shkak të dizajnit më të rafinuar të profilit krahut që ofron ashensor lartë me shpejtësi të ulët Concorde pa degradues punën supersonik lundrimit - një tipar shpesh të përmendur në botimet perëndimore në Concorde dhe pranuar nga designers Tupolev si të mirë. (Burimi Wikipedia)
 • Autori: Thomas Ruth, Claudio Mussner
 • Shkarko

INFORMACION

 • i pajtueshëm FS2004
 • Vleresim
  (16 vota)
 • Masat 59,4 MB
 • Shkarkime 14 339
 • krijuar 01-11 2010-
 • ndryshuar 12-07 2012-
 • Liçensë freeware i jashtëm
 • VC 3D Virtual Cockpit
 • Shkarko
 • Autori: Thomas Ruth, Claudio Mussner
 • Asnjë virus i garantuar nga
  ImunifyAV Premium